Deutsches Technikmuseum Berlin

Spotkania, konkursy, zloty
Awatar użytkownika
Krocionorzec
Posty: 1097
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 18:51

Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: Krocionorzec »

Może nie do końca impreza czy wydarzenie ale myślę że tu się wpasuje. Otóż byłem na wycieczce w zaprzyjaźnionej obecnie stolicy i przy okazji oglądania murów, krojcbergów, czekpojntów i innych budynków polazłem do muzeum techniki. No i oczywiście zrobiłem kilka zdjęć żeby się pochwalić jaki ze mnie globtroter. Ad rem - było cholernie warto, podobało mi się strasznie i w ogóle jestem zachwycony.
Muzeum składa się z kilku nowych i starych budynków (w tym dwóch lokomotywowni, bo pociągów jest tu najwięcej) oraz ekspozycji terenowej. Jako że na zwiedzanie mieliśmy niewiele czasu, z bólem odpuściliśmy z żoną wystawy przybliżające oglądającemu arkana sztuki jubilerskiej, browarnictwa, historii telefonu i przemysłu cukrowego (żona płacze do dziś, ale jakieś priorytety trzeba zaś mieć). Zostały wystawy statkowe, samolotowe, pociągowe i samochodowe.
Generalnie muzeum jest ciekawe dla modelarza, bo modele stanową ogromną część eksponatów (na statkowej wystawie szczególnie, z wiadomych względów).
Poczynając zatem w kolejności zwiedzania:
ŁUTKI
Dwa i pół piętra modeli, kawałków statków, zdjęć, drewnianych łódek, plastikowych łódek, maszyn parowych, modeli maszyn parowych itp. Ciekawostką jest holownik wstawiony w całości do hali. Nie robiłem zdjęcia, nawet nie wiem czemu. Za to zrobiłem zdjęcie modelowi holownika, bo ponieważ:

Obrazek

Niemcy znają się na rzeczy. Praktycznie cała wystawa to dziesiątki modeli obrazujących historię statku jako takiego. Jedne duże drugie małe. Duże żaglowce każdy widział, a tam mają jeszcze oprócz tego małe.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Jak się wlezie te dwa piętra do góry zaczynają się

SAMOLOTY

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Dużo samolotów całych i popsutych, a nawet połamanych.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Całych jest oczywiście więcej, te które mi się szczególnie spodobały rzecz jasna obzdjęciowałem.

ObrazekObrazekObrazek

Była też Ciotka Ju z ciekawie pokazanymi wariantami malowania - rzutniczek i pokaz slajdów.

ObrazekObrazekObrazek

No i coś co mi się podobało najbardziej, czyli Salamander. Piękny jest ten samolot!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Po obejrzeniu samolotów trzeba zleźć z powrotem na poziom ziemi bo tam są

CIUCHCIE

Cała horda ciuchci stojących w ścisku i duszącym aromacie smarów. Ciężko je fotografować, bo stoją blisko siebie i są duże, jak to ciuchcie.

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Prócz ciuchci oczywiście są tu też i modele. Też duże i małe. Na przykład kolekcja modeli KLASYCZNYCH parowozów wystruganych własnonożnie ze skrzynek po cytrusach. Ładniutkie są.

ObrazekObrazek

No i większe rzeczy

ObrazekObrazek

A do tego przepiękna makieta którejś tam stacji Berlina, po której może jeździć cała chmara ciuchci. Szkoda że nie jeździły jak tam byłem. Hańba. Ale za to hańba robiąca piorunujące wrażenie. Wariactwo w HO :)

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Po wytoczeniu się z dusznej lokszupy warto poganiać po dworze (polu?) gdzie można popatrzeć na różności, a potem już spokojnie wleźć do budynku gdzie stoją

SAMOCHODY

W sumie najmniej ciekawa (z mojego punktu widzenia) część muzeum jaką oglądałem. Ot, stoją różne graty, wyczyszczone do połysku, na jednolitym tle, wyglądają jak trochę większe Buragoresoraki. Nawet Poloneza nie było, ani Żuka czy Nysy. Phi. Były jakieś takie trupy:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

No i był piękny MOTÓR
Obrazek

I nieznana mi z nazwy ciężarówka dla Grzesia, co by mu się spodobała pewnie

Obrazek

I to by było na tyle. Polecam, Żanet Kaleta.

P.S. No i kilkaset metrów od muzeuma są najlepsze kebaby jakie żarłem, ponoć najlepsze w Berlinie :D
Obrazek
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: cooper69 »

Sam jesteś stary trup z Bagaggo!

W Berlinie są jedyne kiebaby jakie mi smakowały.
Awatar użytkownika
Krocionorzec
Posty: 1097
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 18:51

Re: Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: Krocionorzec »

Kebaby to ogólne spoko żarcie, jeśli dobrze zrobione. Po tych z Berlina chyba pożegnałem się z polskimi. Przynajmniej do czasu aż nie znajdę gdzieś równie smacznych :D
Samochody są nudnawe. Dla mnie to zawsze były takie bardziej meble do przemieszczania się z punktu a do b we względnym komforcie. Reszta jest nieistotna. Co innego motury, na nich się dopiero fajnie jeździ :)
Obrazek
Awatar użytkownika
bohdan
Posty: 2853
Rejestracja: czw 21 mar 2013, 11:51

Re: Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: bohdan »

a w londynie mają lepsze muzeum techniki.
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: cooper69 »

Co do aut jesteś gupi i tyle! :banana:
Awatar użytkownika
Krocionorzec
Posty: 1097
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 18:51

Re: Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: Krocionorzec »

bohdan pisze:a w londynie mają lepsze muzeum techniki.
Tak samo fajne, też byłem. Rakieta Stephensona i prototyp Harriera mnie rozwaliły :)
cooper69 pisze:Co do aut jesteś gupi i tyle! :banana:
To to i ja wiem... :D
Obrazek
levee

Re: Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: levee »

Samochody są nudnawe, zgoda, ale niestety motury jeszcze bardziej. To też meble do przemieszczania się, tylko bardziej prostackie - taki zydel, na którym trzeba siedziec w jakiejś gupiej pozie okrakiem. To już wolę jeździć kredensem albo wersalkom

Liczyłem na fotorelacje z części poświęconej jubilerstwu i cukrownictwu. Cóż, może nastempnom relacje przygotuje szanowna małżonka. Może być tylko ciekaiwej
Awatar użytkownika
Krocionorzec
Posty: 1097
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 18:51

Re: Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: Krocionorzec »

Może uda się przy okazji odwiedzin w Centrali Nasiennej w Kaliszu albo siedzibie Towarzystwa Poprawy Możliwości Sokiem z Buraka :piwo:
Obrazek
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1190
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 23:47

Re: Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: fragles »

Bardzo ciekawe rzeczy są. Bohdan z Gdańska jest.
I widzę że w Niemcach nie muszą zasłaniać szfastyki żadną szmatką. Na samolotach jest, i na lokomotywie. Dziwne.
Podoba mi się pomysł z przesuwną lupą do oglądania mikrostatków.

Krocionorzec pisze:...warto poganiać po dworze (polu?)...
Nie kombinuj - po polu! Normalnie.
Awatar użytkownika
hiwis
Posty: 302
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 22:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Deutsches Technikmuseum Berlin

Post autor: hiwis »

Zdrada - promocja niemieckich muzeumów, jakbyśmy własnego domu Matejki nie mieli czy innego skansena!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy/Wydarzenia”