1/48 PLAAF J-10B "Vigorous Dragon", Trumpeter

Inboxy, zapowiedzi
Awatar użytkownika
Arcturus
Posty: 945
Rejestracja: wt 03 lip 2012, 17:40
Lokalizacja: San Escobar

1/48 PLAAF J-10B "Vigorous Dragon", Trumpeter

Post autor: Arcturus »

"Żwawy Smok" od Trumpetera to model nie najnowszy, ale mało popularny i dopiero teraz wpadł w moje łapy. Konkretnie właśnie wersja B, bo jest jeszcze A oraz dwumiejscowa. Samolot ciekawy, wyglądający jak owoc burzliwego romansu Pana Ełrofajtera i Pani Efszesnastki. A jako że układ kaczki, to powinien doczekać się projektu grupowego na SF... Merytorycznie model ocenić ciężko, bo brak monografii, zdjęć szczegółów itd. Na moje oko wygląda jak samolot ze zdjęć z internetów. Skupmy się na zawartości niemałego pudła.
Obrazek na pudełko ładny i krzyczy "Kup mnie"!
Obrazek

Ramka z kadłubem; mimo, że to samolot zaliczany do lekkich myśliwców, to jego rozmiary są całkiem pokaźne. Mimo tego, że formy kadłuba wykorzystywane są do innych wersji J-10, cieszy małe poszatkowanie tegoż.
Obrazek

Faktura powierzchni typowa dla Trumpka. Ładne linie, nity oblecą:
Obrazek

Wanna kokpitu z panelami przyrządów; przy odrobinie wysiłku można coś z tego malarsko wycisnąć...
Obrazek

TAblica też całkiem nieźle imitująca ekrany; same monitorki znajdziemy na kalkomanii.
Obrazek

Rozplanowanie skrzydeł nieśmiało sugeruje niskie zużycie szpachli... Widzimy też, że można zrobić otwarte hamulce aerodynamiczne.
Obrazek

Tu nic ciekawego, nei opłacało się wyciągać z worka:
Obrazek

Tu już gorzej - "na oko" to najgorsza część zestawu - dysza silnika. Glutwate. Dreammodel robi fototrawione zamienniki, ale dość drogie.
Obrazek

Drobiazg wygląda dobrze. Ostre detale, brak jamek skurczowych, szwy minimalne:
Obrazek

Wystrugany z jednego klocka lipowego fotel też robi całkiem dobre wrażenie:
Obrazek

Całe mnóstwo podwieszeń. Zbiorniki, bomby, rakiety. Jakość bardzo przyzwoita. Nie to, co w MiGu-29 GWH, ale poziom wysoki. Można poszaleć.
Obrazek

Oszklenie - wiatrochron krystalicznie czysty...
Obrazek

...ale otwarcie woreczka z skrzętnie zabezpieczoną tylną częścią objawia nam imponujący SZEW - będzie trochę polerowania.
Obrazek

Do tego mikro blaszka z pasami i paroma drobiazgami:
Obrazek

Instrukcja typowa dla Trumpetera, moim zdaniem przejrzysta.
Obrazek

Kalkomanie wyglądają dobrze. Oferują komplet cyfr, tak więc można poszaleć w dobór numerów indywidualnych maszyn. Straszy liczba napisów eksploatacyjnych, ale o ile się zorientowałem, są głównie na uzbrojenie, więc nie wszystkie wykorzystamy.
Obrazek

Skoro kalkomanie, to pora na wzory malowania; mamy tutaj wybór malowania fabrycznego (jak podejrzewam, jakieś farby podkładowe, ale nie znam się...). Pewnie żółty metal to nie jest, choć kto ich tam wie...
Obrazek

...oraz już armijnego, w tych przebrzydłych współczesnych szarościach:
Obrazek

Malowanie i kalkowanie pylonów i podwieszeń doczekało się oddzielnej wkładki.
Obrazek

Mnie urzekło to żółte malowanie i takie zamierzam popełnić, tym bardziej, że w internetach są zdjęcia pokazujące fajnie usyfione takie właśnie żółte Smoki. Do modelu niewiele jest dodatków waloryzujących; ja zamówiłem u Kitajców blaszkę Dreammodel poprawiającą kokpit oraz hamulce aero, klapy podwozia itp. Zamawiając ją nie miałem w łapach modelu i teraz mam wrażenie, że lepiej było zamówić te dysze, bo one wyraźniej poprawiłyby wygląd modelu. Tak czy siak, zabawka politechniczna w pudle wygląda zacnie, cenowo też jest nienajgorzej jak za spory model z mnóstwem podwieszeń. Jak dojdą blaszki to uzupełnię inboxa...
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: 1/48 PLAAF J-10B "Vigorous Dragon", Trumpeter

Post autor: KFS-miniatures »

Arcturus pisze:Pewnie żółty metal to nie jest, choć kto ich tam wie...
raczej taki podkłąd jak w radzieckich. jest kolorek z mr. painta
Awatar użytkownika
Arcturus
Posty: 945
Rejestracja: wt 03 lip 2012, 17:40
Lokalizacja: San Escobar

Re: 1/48 PLAAF J-10B "Vigorous Dragon", Trumpeter

Post autor: Arcturus »

KFS-miniatures pisze:
Arcturus pisze:Pewnie żółty metal to nie jest, choć kto ich tam wie...
raczej taki podkłąd jak w radzieckich. jest kolorek z mr. painta
Z metalem to oczywiście żartowałem... Co ciekawe, na płatowcu jest kilka odcieni tego żółtego:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Arcturus
Posty: 945
Rejestracja: wt 03 lip 2012, 17:40
Lokalizacja: San Escobar

Re: 1/48 PLAAF J-10B "Vigorous Dragon", Trumpeter

Post autor: Arcturus »

Po zaledwie 2,5 miesiąca od zamówienia dotarły blaszki do J-10B, więc uzupełniam inboxa. Europejscy producenci dodatków jakoś zignorowali ten model, ale na szczęście jest DreamModel. Zapomnijmy o malowanych, samoprzylepnych (to akurat dobrze...) - prawdziwy oldskul. NIe miałem jak dotąd do czynienia z blaszkami tego producenta; te prezentują się bardzo ładnie, aczkolwiek wydaje mi się, że są z grubej, "chińskiej" blachy. W zestawie znajdziemy detale kokpitu, pokrywy komór podwozia, hamulce aerodynamiczne...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Wiewiór
Posty: 203
Rejestracja: czw 22 maja 2014, 08:04
Lokalizacja:

Re: 1/48 PLAAF J-10B "Vigorous Dragon", Trumpeter

Post autor: Wiewiór »

Faktycznie posucha na temat jego.....ale bardzo fajny typ.
Kibicuję.....i się uczę.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Recenzje/Nowości”