Pomoc przy budowie potrzebna ...

Relacje, podpowiedzi, pytania
Awatar użytkownika
Przemek - MaXus
Posty: 519
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 07:42
Lokalizacja: dolnośląskie

Pomoc przy budowie potrzebna ...

Post autor: Przemek - MaXus »

Szukam i szukam, znaleźć nie mogę, pomyślałem - nuż się trafi osoba zorientowana ...
a problem w tym, jaka idea i jak wyglądała sprawa mocowania liny do cumowania Cant'a Z.501.
Ze znalezionych fotografii:

Obrazek

całości (spód kadłuba i wygląd mocowań u dołu) niestety nie potrafię rozgryźć, ze względu na ich słabą jakość :(

Może ktoś dysponuje zdjęciami albo sugestiami, jak to mogło wyglądać (np.w innych tego typu zastosowaniach)? Mimo przeczesywania zasobów sieci, nie udało mi się trafić na coś podobnego, ale to raczej dlatego, że za bardzo nie wiem jak tego szukać.

Jeszcze jedna prośba: w/w Cant był konstrukcji drewnianej, malowanej na aluminium, jeśli ktoś posiada kolorowe zdjęcia samolotów, którymi można by się posiłkować przy takim malowaniu (aluminium), czy nawet pamięta linki do modelarskich relacji z malowania, to będę bardzo wdzięczny za "podrzucenie".
Również szukałem, ale w kolorze, z IIWW nic w ten deseń sensownego, nie udało mi się wyłapać a z relacjami też nie jestem obyty.

I na koniec kwestia kalek, może jakimś cudem ma ktoś poniższy zestaw

Obrazek

i mógłby odsprzedać malowanie dla nr bocznego '62-9'. Zestaw niezbyt chyba popularny i udało mi się go znaleźć jedynie za granicą, zresztą niedostępny.

Zestawowe kalki są stare i pożółkłe a moja plujka w ostateczności, takich ładnych, czarnych kół nie da rady wydrukować.
tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: Pomoc przy budowie potrzebna ...

Post autor: tankmania »

Na stronie Tauro te kalki są jako dostępne.

http://www.tauromodel.it/inglese/dec_1_72.htm

jak się klepie na sprzedaż detaliczną to przekierowuje tutaj i są dostępne.

http://www.prontomodel.com/ElencoOggett ... ezionata=3
tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: Pomoc przy budowie potrzebna ...

Post autor: tankmania »

Wygląda jakby główna lina była nawijana do następnego kółka, a dalej czort wie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Przemek - MaXus
Posty: 519
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 07:42
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomoc przy budowie potrzebna ...

Post autor: Przemek - MaXus »

tankmania pisze:Na stronie Tauro te kalki są jako dostępne...
Dzięki, faktycznie są. Teraz jeszcze kwestia ceny z przesyłką, coby nie wyszło drożej od modelu :/

Na modelworku z kolei kolega podsunął najprostszą z opcji, która mi jakoś do łba nie wpadła, żeby koła wymalować od masek i jak nic lepszego nie wykombinuję, to chyba taką drogę obiorę. Numer spróbuję wydrukować, może nie wyjdzie najgorzej a statecznik poziomy też od masek poszedłby.

Co do liny, to faktycznie, wygląda, że przechodzi przez kółko, potem chyba jeszcze jedno i na koniec przypięta. Dziwi mnie tylko, po co takie kombinacje, poza tym to trochę chyba nieporęczne byłoby przeplatać linę przez te oczka (?)
Siara
Posty: 501
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 14:39

Re: Pomoc przy budowie potrzebna ...

Post autor: Siara »

Zastanawiajace jest to w jaki sposob przypinali linke po starcie?
A moze jest wciagana od wewnatrz, coby nie paletala sie podczas lotu?
Awatar użytkownika
Arkady72
Posty: 1854
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 18:26
Lokalizacja: Nowogard

Re: Pomoc przy budowie potrzebna ...

Post autor: Arkady72 »

Siara pisze:Zastanawiajace jest to w jaki sposob przypinali linke po starcie?
A moze jest wciagana od wewnatrz, coby nie paletala sie podczas lotu?
Nie rozumiem, przypinali po starcie? Raczej ją odpinali przed startem, żeby nie przeskadzała?
Obrazek
"Oprócz kobiet i dzieci..."
Siara
Posty: 501
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 14:39

Re: Pomoc przy budowie potrzebna ...

Post autor: Siara »

Przypinali pod kadlubem....w jaki sposob? Na zdjeciach widac, ze jak jest przycumowany, to linka jest zaczepiona tylko z przodu, a jak w locie, to wisi na zaczepach przypieta pod kadlubem.
Na moje oko, linka jest zaczepiona na Haku z przodu, po wyladowaniu jest z haka sciagana i wysuwa sie spod kadluba do kotwiczenia. Kiedy wysunie sie na odpowiednia odleglosc, to jest zawiazywana na marynarski wezel na tym drugim haku u gory kolka przez ktore przechodzi, zeby sie nie wysuwala dalej.
tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: Pomoc przy budowie potrzebna ...

Post autor: tankmania »

Na tym zdjęciu które dałem widać, że jest jedno kółko pod kadłubem, czyli w sumie dwa.
Teraz tak. To, że była mocowana dalej jest tylko na rysunku więc wizja i na jednym zdjęciu. Ale jak się przyglądnąć zdjęciu to robi wrażenie jakby się pętla z ostatniego kółka rozwiązała i lina frunęła pod kadłubem. Ja na nim żadnych mocowań dalej nie widzę i nie widzę zwoju na ostatnim kółku więc bym to tak zinterpretował osobiście.
Awatar użytkownika
Przemek - MaXus
Posty: 519
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 07:42
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomoc przy budowie potrzebna ...

Post autor: Przemek - MaXus »

Miło, że problem trochę poruszył.
Dało mi do myślenia, co koleżanki napisały, powgapiałem się jeszcze w materiały i tak
Siara pisze:Zastanawiajace jest to w jaki sposob przypinali linke po starcie?
A moze jest wciagana od wewnatrz, coby nie paletala sie podczas lotu?
Podpis traktuje, zdaje się o tym, że przeszklone, otwierane miejsca na dziobie służyły do ułatwienia operacji cumowniczych

Obrazek

Od razu, myślę wyjaśnił się problem trzech zaczepów - są trzy ale w tym dwa po bokach.
tankmania pisze:Na tym zdjęciu które dałem widać, że jest jedno kółko pod kadłubem, czyli w sumie dwa.
Teraz tak. To, że była mocowana dalej jest tylko na rysunku więc wizja i na jednym zdjęciu.
Dokładnie, ale to jedno zdjęcie nie dawało mi spokoju, spróbowałem prostego zabiegu z kilkoma kreskami i

Obrazek

faktycznie Paweł, wychodzi, że to perspektywa oszukała i mnie i rysownika.
Jest wiele zdjęć, na których dobrze widać, że wszędzie te bardziej cofnięte dwa punkty były po bokach, potem trzeci, no i ten dziobowy.

Dalej niestety nie mogę znaleźć sensownego uzasadnienia dla nich oraz, czy te po bokach to zaczepy czy oczka.
Jak zacząłem czytać, co Siara napisał, to jeszcze przyszło mi do głowy, że zaczepy są u spodu, ponieważ jest tam mocniejsza konstrukcja, ale sam nie wiem.

Kilka jeszcze fotek, gdzie są widoczne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jak widać, były też chyba i wciągane do środka

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „W trakcie budowy”