RWD-8 ?

Grupowe prace tematyczne
Awatar użytkownika
Ojciec Dyrektor
Posty: 1265
Rejestracja: śr 28 maja 2014, 05:43
Lokalizacja: USGERPETE
Kontakt:

Re: RWD-8 ?

Post autor: Ojciec Dyrektor »

tankmania pisze: Ale ja uważam, że każdy RWD-8 można wrzucić, chociażby w celach porównawczych.
I tak wiadomo że Potez jest łasy n klakę.

Btw z tymi kalkami mistercrafta różnie bywa, najlpiej zinboxować bo w instrukcję wrzucają zylion malowań a w kalkach dwa n kzyż w czym żadne nie pasuje z tym w instrukcji :)
Awatar użytkownika
Arcturus
Posty: 945
Rejestracja: wt 03 lip 2012, 17:40
Lokalizacja: San Escobar

Re: RWD-8 ?

Post autor: Arcturus »

A dają może w instrukcjach, do których są wersji (PWS czy DWL)? Kusi mnie to hiszpańskie, ale model mam w wersji DWL i nie wiem, czy przypasi.

EDIT. SPrawdziłem, raczej nie przypasi :)
trl
Posty: 469
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 16:23
Kontakt:

Re: RWD-8 ?

Post autor: trl »

Przymierzałem się onegdaj do Hiszpana więc...

TBiU wspomina o wyeksportowaniu do Hiszpanii zarówno maszyny z DWL jak i PWS (str. 10). Przy czym w tym drugim przypadku precyzuje iż chodzi o egzemplarz SP-APN (którego zdjęcie można znaleźć na tej samej stronie) wyeksportowany do Maroka.

W ATL 2/1991, artukuł tego samego autora zawiera już tylko informację o jednym egzemplarzu PWS przygotowanym do eksportu, który wykonał lot do hiszpańskiego Maroka, ale nic ponad to.

Natomiast artykuł Jerzego B. Cynka "Hiszpańskie Tajemnice" (ATL 10/1991) potwierdza informacje o eksporcie SP-APN (nr fabr. 34-88), początkowo używanego przez Aeroklub Śląski, w 1936 do Maroka. Oprócz tego zawiera też kolejne zdjęcie rzeczonego samolotu, tym razem wykonane prawdopodobnie w Maroku, oraz informację o numerze 30-14 jakoby nadanym rozpatrywanej maszynie po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej.

Kwestia hiszpańskiego numerka nie jest do końca pewna (link), a wygląd samolotu podczas ewentualnej służby to już czysta spekulacja.

Więc tak w sumie nic nie jest pewne, ale jak dla mnie, jak już, to bardziej PWS.
Obrazek
pl / en / fb
Awatar użytkownika
Bercik
Posty: 294
Rejestracja: pt 29 cze 2012, 21:45

Re: RWD-8 ?

Post autor: Bercik »

A niech mi Ktoś Szanowny powie, bo nie interesuje mnie ten samolot zupełnie :) Jakbym chciał zrobić niemca:

http://www.mojehobby.pl/products/RWD-8a ... Recon.html (jakieś jego fotki na necie też są), to który model potrzebuję?

Pozdr.
Obrazek
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: RWD-8 ?

Post autor: KFS-miniatures »

według TBiU niemcy wyremontowali jednego PWS-a. ten sam autor w AERO- technice lotbiczej wspomina już o dwóch egzemplazach. ale wciąz o wojskowych
Awatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
Posty: 575
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 14:55
Lokalizacja: na południe od Warszawy
Kontakt:

Re: RWD-8 ?

Post autor: Tomasz Mańkowski »

Hejka,
Po kampanii wrześniowej dwadzieścia kilka czy pod trzydzieści erwudziaków zostało internowanych na Łotwie.
Łotysze (za zgodą polskich władz w Paryżu) używali bodajże 20 sztuk do szkolenia swoich pilotów wojskowych.
Po zajęciu Łotwy przez Sowietów w czerwcu 2oku, samoloty te dostały (najprawdopodobniej) czerwone gwiazdy i ... zostały składowane w hangarach na lotnisku w (bodajże) Rydze. I tak przejęli je w czerwcu 41 Niemcy, odpalili i (jak wieść gminna niesie) używali do szkolenia...

Ale pisałem z głowy (czyli z niczego), więc może się mylę i pomroczność jasna mnie (bo mi to taki sowiecki helikopter) pamięć mroczy...

PS. na terenie Polski zajętym przez Niemców/Sowietów nie pozostał (podobno) żaden erwudziak zdatny do lotu...
Obrazek
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: RWD-8 ?

Post autor: KFS-miniatures »

Glass wspomina jedynie o tych pewuesach. wiekszosc erwudziaków w polsce dokonała zywota znoszczona przez polaków lub bombami na lotniskach. niemcy wychaczyli kilkanascie, z czego jede miał sie nadaac do remontu. ten się dokonał w mielcu, w rok czterdziestym.
trl
Posty: 469
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 16:23
Kontakt:

Re: RWD-8 ?

Post autor: trl »

W PKL tom II są dwa zdjęcia RWD-8 w niemieckim wdzianku. NE+II i BP+WA (to właśnie ten wyremontowany w Mielcu w '40). Obydwa to PWS, ale w wersji 8a.
Obrazek
pl / en / fb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty zbiorowe”