SBS - Fałdy na plandece

Pomysły, pokazy, pytania
Paweł Leszczyński
Posty: 194
Rejestracja: wt 06 lis 2012, 00:39

SBS - Fałdy na plandece

Post autor: Paweł Leszczyński »

Użyty materiał Green Stuff + Magic Sculpt (50%-50%).
Nie uda nam się zrobić w miarę fajnej plandeki za jednym podejściem. Najpierw trzeba nałożyć na wcześniej wykonany stelaż (technika dowolna - w SBS wykorzystany papier) pierwszą warstwę masy. Ją też nakładamy partiami. Aby masa ładnie się przykleiła lekko stelaż (jeśli jest z plastiku lub metalu) zwilżamy wodą. Prawdę powiedziawszy najlepiej do tego nadaje się... ślina. Nie wiedzieć czemu masa ładnie się do niej lepi :roll: Jeśli decydujemy się na wodę musimy odczekać aż przeschnie.

Najpierw góra wraz z bokami:

Obrazek

Formujemy ugięcia i przycinamy ostrym nożykiem (musi być mokry by masa nie ciągnęła się za ostrzem):

Obrazek

Gdy masa stężeje (12h) nakładamy tył oraz przód i ładnie docinamy:

Obrazek

Gdy całość zwiąże, szlifujemy miejsca łączenia tak by nie było "schodka" - każdy błąd lub nierówność wyjdzie nam przy dalszych pracach.

Kolejno:
1. Druga warstwa (właściwa) grubsza (1-2mm) od poprzedniej, nałożona na mokro (woda/ślina). Zwracam uwagę na powietrze które koniecznie trzeba usunąć z pomiędzy mas, inaczej będą robiły się paskudne "bąble" których nie usuniemy. Na tym etapie najlepiej jest naciąć nożem i wypuścić uwięzione powietrze - można to łatwo wygładzić i śladu nie będzie.
2 3. "Trasujemy" wstępnie fałdy, mokrym(!) narzędziem. uważając by nie przebić masy na wylot.
4. Pędzelkiem, wygładzamy na mokro fałdy tak by wyglądały w miarę naturalnie. Przy tej czynności spływa dużo rozcieńczonej masy. Robi się takie "mleko", którego nie usuwamy z części wygładzanej, ale koniecznie czyścimy z niego model - jak wyschnie to bardzo trudno jest je zmyć. "Mleczko" to wyparuje po dość długim czasie zostawiając gładką powierzchnię.
5. Na samym końcu, przycinamy i trasujemy jakieś przeszycia itp.
I tak traktujemy każdy z boków plandeki.
Obrazek
Gotowe:
Obrazek
Przy tych pracach jest dużo odpadów!Polecam więc mieć przygotowany plan co zrobić z odpadkami, ja przerabiam je na plandeki, worki etc. .
Ostatnio zmieniony wt 17 maja 2016, 23:49 przez Paweł Leszczyński, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Korowiow
Posty: 1138
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 18:11

Re: SBS - Fałdy na plandece

Post autor: Korowiow »

Petarda. Niby proste ale ja mam straszne kłopotu z tymi masami. Paweł zainspirował mnie do kolejnych prób.
tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: SBS - Fałdy na plandece

Post autor: tankmania »

Dobra super, ale daj tipa na rozwałkowanie takiej piccy.
Albo mi sie klei do stolnicy, albo do walka, albo się robią wybrzuszenia, albo drze.
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: SBS - Fałdy na plandece

Post autor: KFS-miniatures »

na własne oczy widziałem, jak zielarz wałkował magic sculpa obficie sypiąc talkiem. talk okazał sie nie byc problemem, bpo po pierwsze łatwiej było odkleic od modelu po stężeniu, a po drugie formowaniu na mokro nadmiar talku był wypłukiwany
Paweł Leszczyński
Posty: 194
Rejestracja: wt 06 lis 2012, 00:39

Re: SBS - Fałdy na plandece

Post autor: Paweł Leszczyński »

tankmania pisze:Dobra super, ale daj tipa na rozwałkowanie takiej piccy.
Albo mi sie klei do stolnicy, albo do walka, albo się robią wybrzuszenia, albo drze.
Ol, wrzucę w najbliższym czasie.
Awatar użytkownika
Przemek - MaXus
Posty: 519
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 07:42
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: SBS - Fałdy na plandece

Post autor: Przemek - MaXus »

Super sbs'ik, Paweł.
Będziesz miał jeszcze ochotę i czas, to wal w ciemno cokolwiek ;) . Niby coś człowiek zasłyszał, poczytał, popytał, ale jak dojdzie jeszcze taka forma, to już jest moc. Dzięki.
Rafał B
Posty: 1697
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: SBS - Fałdy na plandece

Post autor: Rafał B »

tankmania pisze:... ale daj tipa na rozwałkowanie takiej piccy.
Paweł Leszczyński pisze:Ol, wrzucę w najbliższym czasie.
Daj, daj, daj, nie odmawiaj, daj...

Bardzo fajny esbeses, podziękował, ślicznie.
Awatar użytkownika
Ojciec Dyrektor
Posty: 1265
Rejestracja: śr 28 maja 2014, 05:43
Lokalizacja: USGERPETE
Kontakt:

Re: SBS - Fałdy na plandece

Post autor: Ojciec Dyrektor »

Super sbsik. Pomogłeś :piwo:
Awatar użytkownika
Krocionorzec
Posty: 1097
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 18:51

Re: SBS - Fałdy na plandece

Post autor: Krocionorzec »

Więcej, więcej, więcej!!!!!
Obrazek
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: SBS - Fałdy na plandece

Post autor: KFS-miniatures »

przeszycia i inne detale wydrapujesz w utwardzonej masie czy wygniatasz w jeszcze plastycznej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki i sztuczki”