SBS - malowanie gąsienic

Pomysły, pokazy, pytania
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

SBS - malowanie gąsienic

Post autor: KFS-miniatures »

Zacząć trzeba od tego, że nie ma większego znaczenia, czy zabawa tyczy sie gąsienic metalowych, plastikowych czy winylowych. W przypadku metalowych patynowanie w przeznaczonych do tego specyfikach jest ekwiwalentem zaledwie pierwszego etapu pokazanego poniżej, czyli malowania. Pokazane techniki można w dowolny sposób intensyfikować lub stosować z większą subtelnością, w zależności od oczekiwanego efektu. No i rzecz jasna to jedna z wielu metod, acz chyba najmniej skomplikowana. Przykłądem są gąsienice do Chara 2C - ogniwkowe z czarnego plastiku

Na początek całe paski pomalowałem mieszanką German gray XF-63, Red brown XF-64 i niewielkiej ilości Metallic gray XF-56 (tak mniej wiecej 5:5:1). Można rzecz jasna uzyć jakiegoś gotowca

Obrazek

Całość zawerniksowałem mocno rozcieńczonym H95 Smoke gray

Obrazek

na finał malowania suchy pędzel i winylowe Natural steel, po krawędziach, od zewnątrz i od środka. Bardziej pro forma, ale lepiej dać, niż nie dać, szczególnie gdy w planach ma się mało intensywne brudzenie

Obrazek

Na to zaaplikowałem ni to łosz, ni to filtr - mocno rozcieńczona (do mikstury można dodać kropelkę detergentu) UA702 Rust base z LC rozprowadziłem po wszystkich powierzchniach. Siłą rzeczy mikstura delikatnie skumulowała się w rożnych zagłębieniach i wokół detali

Obrazek

Dalej zaczęła się zabawa pigmentami. Nazwy mają mniejsze znaczenie. wystarczą trzy rózne odcienie - siakis jasny, siakiś ciemny, siakiś pośredni, ale w innym odcieniu. Tutaj użyłem piaskowego, brunatnego i rudawego. Starym pędzlem rozprowadziłem nieregularnie spore ilości na paskach gąsienic

Obrazek

Pudry zalałem mieszanką wody i spirytusu 10:2. Ważne jest, żeby za bardzo nie smyrać pędzlem pigmentów, a nasączać je płynem

Obrazek

Jak wyschnie, jest nieźle utrwalone. Na koniec metaliczne przecierki. Do wcierania pigmentu Gun metal najlepiej nadaje się palec grzebalec. Identyczny efekt można osiągnąć miękkim ołówkiem 8B. ten ostatni przyda się tez do wyswiechtania drobnych powierzchni, gdzie poszczególne ogniwa trą o siebie czyszcząc się z błota i odsłaniając goły metal.

Obrazek

te same zabiegi powtórzyłem na zewnętrznej stronie gąsienic.

Obrazek

I dopiero na koniec uzyskany efekt zabezpieczyłem mgiełką Pigment fixera zaaplikowanego aerografem

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Robert O.
Posty: 365
Rejestracja: ndz 25 maja 2014, 21:53

Re: SBS - malowanie gąsienic

Post autor: Robert O. »

zajebista robota ,konkret
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: SBS - malowanie gąsienic

Post autor: KFS-miniatures »

..można też nakupować siuwaksów w opór i kombinować do czego ich użyć..
KT miał byc porzuconym i już z lekka zwietrzałym truchłem..
Na sklejone gąsienice nałożyłem podkład z czarnej tamiya XF-1. Następnie całość pomalowałem akrylową Amig 043 Shadow rust

Obrazek

Następnie na brzegi gąsienic nastrysnąłem jaśniejszą farbę rust tracks Amig 034

Obrazek

Gąsienice zmoczyłem woda a następnie spryskałem je różnymi odcieniami rdzy z zestawu Lifecolor. Do aplikacji użyłem szczoteczki do zębów

Obrazek

Następnie niezwłocznie rozprowadziłem kropelki po powierzchni niewielkim starym pędzlem

Obrazek

Dodatkowo na krawędzie gąsienic kawałkiem gąbki nałożyłem jaśniejszy odcień rdzy

Obrazek

Tę samą farbę wtarłem suchym pędzlem w wewnętrzne powierzchnie, które podczas jazdy ścierały się do gołego metalu

Obrazek
Obrazek

Z pomocą emalii AK track wash podkreśliłem nieco detale

Obrazek

W dalszej kolejności na gąsienice nałożyłem w różnych ilościach pigmenty – AK 042 European earth oraz ciemny Russian earth z MiG productions

Obrazek

By utrwalić proszki spryskałem je delikatnie pigment fixerem

Obrazek

Kolejne zabrudzenia uzyskałem nakładając punktowo emalię Light dust deposit z AK

Obrazek

Emalią Medium rust deposit podkreśliłem zardzewiałe powierzchie po wewnętrznej stronie gąsienic

Obrazek

W różnych zakamarkach gąsienic użyłem także Light dust deposit

Obrazek

Pamiętać trzeba, ze ostateczny wygląd płynów z serii deposit widoczny jest dopiero po całkowitym ich wyschnięciu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
wrobelsparrow
Posty: 45
Rejestracja: pn 26 maja 2014, 03:22

Re: SBS - malowanie gąsienic

Post autor: wrobelsparrow »

KFS - nie myślałeś, żeby się tymi klejonkami zająć na poważnie, bo Ci dobrze idzie?
Awatar użytkownika
Arcturus
Posty: 945
Rejestracja: wt 03 lip 2012, 17:40
Lokalizacja: San Escobar

Re: SBS - malowanie gąsienic

Post autor: Arcturus »

Gud dżob, przyda się!
Awatar użytkownika
uki761
Posty: 434
Rejestracja: wt 26 cze 2012, 20:39

Re: SBS - malowanie gąsienic

Post autor: uki761 »

Samoloty się tak nie brudziły :banana:
Awatar użytkownika
Marek Barański
Posty: 55
Rejestracja: wt 17 lip 2012, 16:50

Re: SBS - malowanie gąsienic

Post autor: Marek Barański »

Ale masz brudnego...










aerografa.

Ta woda ze spirytem faktycznie te proszki klei ?
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: SBS - malowanie gąsienic

Post autor: KFS-miniatures »

Marek Barański pisze:Ta woda ze spirytem faktycznie te proszki klei ?
na tyle ze trzymają sie i trzymają strukture ale jednoczesnie da sie łatwo usunąc. w trakcie obrabiania, zakłądania gąsienic, jeszcze sie nadmiar błocka ukruszy i obsypie. dlatego dopiero na koncu lece fiksatywą
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki i sztuczki”