Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Lista kategorii: Warsztaty konkursowe Samoloty Samoloty - Warsztaty

Moderator: potez

Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: potez »

To zanim przejdziemy do plastiku, trochę rysy historyczno-rekonstrukcyjnej :)
Plastik, jaki widzice na zdjęciach to mniej więcej to, co można przy odrobinie szczęścia wyjąć z pudełka ale akurat do tego samolotu , pudełka nie ma :( Z tego co pamiętam to był chyba tylko Choroszy w 72.
Z materiałami do Morana jest problem. W zasadzie w zamierzchłej przeszłości pojawiły się dwa opracowania z planami samolotu i oba maja "polski ślad" :P
Aero Modeller July 1970 autor F. Pawłowicz z Melbourne - wg opisy kreslone na podstawie instrukcji IBTL nr 63/1926. Potem pojawiły się w nieodżałowanej pamięci Lotnictwie z Szachownica rysunki w 3 rzutach Wojtka Sankowskiego. Zeskanowałem sobie te drugie i zaczałem dłubać. Niestety w druku zostały zachwiane proporcje i trzeba było przerysować rzuty tak aby można było cokolwiek zacząć - np odstępy między żeberkami sa różnej szerokości. Za to miałem na tacy podane malowanki do MSa i poza tym, że jak mawia klasyk kupa polskie khaki to wiele innych możliwości się pojawiło, w tym ta która mnie najbardziej interesowała, czyli pelikan :mrgreen:
I wtedy wyszedł totalny zonk: nie dało się na podstawie jednych badź drugich planów wystrugac kadłuba w takim kształcie jaki widać na zdjęciach. Po prostu przekroje nijak sie maja do tego co widac na zdjęciach :(
Poddalem się po 4 próbie, projekt poszedł do zamrażarki na kilka lat.
Jakis czas temu , na stronie Muzeum Lotnictwa pojawił się skan instrukcji IBTL i mo zna było wreszcie zaczać coś kombinować. https://muzeumlotnictwa.pl/index.php/di ... atalog/920
Zawarte w treści wymiary pozwoliły zrekonstruować wymiary i kształt skrzydła, dodatkowo w instrukcji jest profil i jego współrzędne a takiego dziwoląga nie widziałem na żadnym innym samolocie :D
Obrazek
Tak to wyglądało po pierwszej fazie rysowania:
Obrazek

jak widać po lewej konstrukcja wykreślna przekrojów.
Niestety pomimo tego dalej nie pasowały przekroje, wszystkie zdjęcia jakie udało mi się znaleźć ( a mutacji tego samolotu jest sporo, łacznie z jednomiejscowymi ) pokazują relatywnie płaskie boki kadłuba ( im bardziej do tyłu tym bardziej płasko ), geometria wykreślna nie pozwala zbudować sensownej bryły w oparciu o lipsy, z tego wniosek , że nie ma siły przekroje były jakoś inaczej wyprowadzone. Duża pomoca było swietnej jakości zdjęcie z NAC a finalnie wygrzebane przez Franka Strzelczyka zdjęcie Morana w tureckiej słuzbie rozjaśniło jakiez to fantastyczne pomysły mieli konstruktorzy tego "prostego samolociku"
Tutaj zdjęcie, które znalazłem na Airliners a które fantastycznie tłumaczy dlaczego przekroje ze starych planów nie dawały bryły jaką widac na zdjęciach - płaskie boki, płaski spód:
Obrazek

Rysunki w Instrukcji, chociaż momentami z przedziwną perspektywą. pozwoliły rozgryźć konstrukcję ramy kadłuba, która nie jest umieszczona w osi symetrii silnika, pomimo, że tego nie widac na pierwszy rzut oka.
Tak wygląda rekonstrukcja bryły kadłuba z prawidłowymi przekrojami:
Obrazek
Przeniesienie tej konstrukcji do bryły 3D metodami manualnymi udało sie bez problemowo i można było odessac kadłub i zacząć wycinac w nim otwory dla załogantów oraz fakture płótna.
Drukarki 3D się jeszcze nie dorobiłem, więc dłubane było tradycyjnie:
Obrazek
cdn.
tak, jestem #ponurymodelaż
Awatar użytkownika
bohdan
Posty: 2853
Rejestracja: czw 21 mar 2013, 11:51

Re: Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: bohdan »

eś klawiature psujesz
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: potez »

musze palce trenować, zastały sie :lol:
tak, jestem #ponurymodelaż
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2558
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: Szydercza Gała »

Drewno.... Fuuuuujjjjjjjj :lol:
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: potez »

Prawie łutka!!!
tak, jestem #ponurymodelaż
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2558
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: Szydercza Gała »

UTki z drewna też sOM fuuuujjjjj. MuszOM palić wUNgiel i kopcić jak Huta Katowice, inaczej to gówno nie UTki :lol:
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1190
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 23:47

Re: Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: fragles »

Kurde, normalnie wygląda jakby drwal to rąbał.
Awatar użytkownika
Shadowmare
Posty: 217
Rejestracja: czw 16 lip 2020, 13:43

Re: Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: Shadowmare »

Panie, na MojeHobby jest tyle badziewa w tej skali, że nie trza już z patyczków do lodów strugać ino sklejać i malować. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ajs
Posty: 830
Rejestracja: pn 21 sty 2013, 20:08

Re: Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: Ajs »

Dobre to. Przypomniał mi się film, z gatunku kino akcji: "Rżnięcie w tartaku".
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: Morane Saulnier MS-35EP2 1:48 por. Janusz Meissner

Post autor: cooper69 »

Szacun!
ODPOWIEDZ

Wróć do „potez”