Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Inboxy, zapowiedzi
levee

Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: levee »

Chcąc być choćw niewielkim ułamku tak mądry i w ogóle wspaniały jak Kolega Szyderczy Gała oraz zachęcony planowanym wspólnym, niemniej wirtualnym, sklejaniem podwodnych łódek z m.in. Kolegą Sinusem nabyłem nowość ostatnich dni, czyli wymieniony w tytule modelik Zwezdy popularnego sowieckiego ubota z czasów Wielkiej Ojczyźnianej w dość sporej skali 1/144.
Obrazek
Obrazek

Zaraz po wyjęciu z pudełka dokonałem pierwszych cięć zamiast zdjęć, więc kadłub nie jest już dziewiczo rozpięty w ramce:
Obrazek
Obrazek
Nie wiem, nie znam się na łódkach w skali, ale widziałem kilka modeli samolotów pasażerskich w tej skali i myślę, że kadłub tej łódeczki bije szczegółowością te samolociki z kretesem - chociażby to delikatne nitowanie na całej powierzchni (no może od spodu zanikają, ale kto by tam zaglądał)

Kolejna sporo mniejsza ramka z pokładem i kioskiem, któy w tej wersji Szczuki (seria X) jest przeuroczy z tym ścięciem, jak rasowe sportowe coupe :D
Obrazek
Obrazek

I ostatnia ramka z mnóstwem dupereli typu jakieś wręgi usztywniające kadłub, uzbrojenie, napęd, stery, peryskopy itp
Obrazek
Obrazek

Nalepki typowe dla zwezdy, tym razem również złote, a skromne (ale tylko na tabliczkę z nazwą modelu)
Obrazek

Zwezda dorzuciła sznureczek niby na olinowanie, ale jest tak gruby, że bardziej chyba dla beki:
Obrazek

I również dla beki dodana jest podstawka do prezentowania gotowego modeliku w sposób standardowy dla modelarstwa okrENtowego, czyli na bolcach. Ma ona chyba przedstawiać wzburzone morze:
Obrazek

Instrukcja montażu i kolorowe schematy malowania są dostępne na stronie Zwezdy.
Proponowane są dwie konkretne łódki w dwóch malowaniach każda - ale wszystko sprzed wojny.

Moje wrażenia ogólne są jak najbardziej na propsie. Ślady po wypychaczach są po wewnętrznych niewidocznych stronach elementów, jakieś zapadliska tworzywa, owszem, zdarzają się, ale nie ma jakiejś tragedii i zdrad jak w 7tepe, i chyba da się to łatwo skorygować.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Kolega Sinusz podobno zdradliwie wycofał się z klejenia i malowania podwodnej łódki :(
Rafał B
Posty: 1701
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: Rafał B »

Brawo kolego Robercie, brawo Ty!
...najbardziej wzburzone morze mi się podoba, takie granitowe.
Thalgonis
Posty: 2106
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Re: Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: Thalgonis »

Bo to nie morze tylko dno, na którym osiadł ten przedmiot klejenia kolegi levee :D
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2558
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: Szydercza Gała »

BRAWO takich ludzi nam CZeba. Sama UTka dość mocno czerpie wzorce z revellowskich U-Bootów siódmego typu w tej samej skali, stąd pewnie ten typowy dla nich sznurek od snopowiązałki :lol:
Wieść gminna niesie że podobno trygonometryczny ZDRAJCA powrócić na niedługo na cnoty łono... Ano zobaczymy :lol:
Wspolodczuwam z innymi wspolmodelarzami, ten podstawek ma chyba symbolizować dno zatoki fińskiej, na którym spoczywa całkiem sporo okrętów tego typu.
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
levee

Re: Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: levee »

Thalgonis pisze: wt 27 kwie 2021, 09:37 Bo to nie morze tylko dno, na którym osiadł ten przedmiot klejenia kolegi levee :D
No tak, o tym nie pomyślałem, a to takie proste. Noob ze mnie do kwadratu, ran niegodnym całować Koledze Gałowi :D
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2558
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: Szydercza Gała »

TAK
Teraz kolego levee bierzcie się do roboty, zostaliście z tyłu, ale pracując po 15 minut dziennie powinniście dogonić przynajmniej trygonometrycznego towarzysza :D
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
Awatar użytkownika
sinus
Posty: 369
Rejestracja: sob 24 maja 2014, 06:57

Re: Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: sinus »

BRAWO!
Takich ludzi nam 3eba :piwo:
levee

Re: Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: levee »

Krótka notka o śrubach do szczuki w formie mosiężnych odlewów produkcji radzieckiej manufaktury Eskadra
Towar zapakowany w zwykłą strunówkę i twardą tekturkę, co nie zabezpiecza tego bądź co bądź trójwymiarowego elementu przed zgnieceniem w transporcie. Rozczula natomiast unieruchomienie trzema zszywkami
Obrazek Obrazek
Same śrubki mię rozczarowali - zwłaszcza w porównaniu z renderami dostępnymi na stronie producenta jest bieda. Nie dziwi więc fakt, że producent na na swojej stronie nie chwali się fotkami gotowego produktu.
Oto rendery:
Obrazek
A oto gotowe odlewy - w porównaniu z oryginalnymi śrubami, jakie daje Zwiezda (trochę już obrobionymi):
Obrazek
Prawa górna śruba ma pocienione łopaty, lewa górna - nie. Szczałkami zaznaczyłem dość poważne skazy odlewów - jakieś dziwne spłaszczenie jednej łopaty i spory guz na powierzchni drugiej.
Obrazek
W sumie śrubki niewiele się różnią od zwiezdowych - wydaje się, że mają ciut mniejszą średnicę, ale może to złudzenie optyczne.
Nawet ślad "łączenia form" przebiegający po ośce i łączący krawędzie poszczególnych łopat wygląda identycznie jak u zwezdy.

Także zakup zdaje się zbędny - no chyba że ktoś zrobi wersję full rc, wtedy takie mosiężne śrubki sięlepiej sprawdzą niż plastikowe.
Rafał B
Posty: 1701
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: Rafał B »

levee pisze: śr 26 maja 2021, 00:16Rozczula natomiast unieruchomienie trzema zszywkami
Obrazek
Stan umysłu.
Same śrubki mię rozczarowali - zwłaszcza w porównaniu z renderami dostępnymi na stronie producenta jest bieda. Nie dziwi więc fakt, że producent na na swojej stronie nie chwali się fotkami gotowego produktu.
Nie narzekaj, w końcu są mosiężne :lol:
W sumie śrubki niewiele się różnią od zwiezdowych - wydaje się, że mają ciut mniejszą średnicę, ale może to złudzenie optyczne.
Nawet ślad "łączenia form" przebiegający po ośce i łączący krawędzie poszczególnych łopat wygląda identycznie jak u zwezdy.
Mogli skopiować plastiki, a minimalnie mniejsza średnica wynika z przykurczu metalu podczas stygnięcia w formie.
Tak czy inaczej, bogatszy jesteś o kolejne doświadczenie 8-)
levee

Re: Szczuka, sowjetskaja podwodnaja łodka , 1/144 Zwezda

Post autor: levee »

Rafał B pisze: śr 26 maja 2021, 08:15Tak czy inaczej, bogatszy jesteś o kolejne doświadczenie 8-)
To prawda - a wspomniane doświadczenie to: nigdy nie ufaj współmodelarzom z Irlandii, rudzi, fałszywi i zakłamani, dodatkowo komuniści i złodzieje :D :piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Recenzje/Nowości”