RWD-8 DWL - IBG 1/72

Awatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
Posty: 575
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 14:55
Lokalizacja: na południe od Warszawy
Kontakt:

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: Tomasz Mańkowski »

Przemek - MaXus pisze:Z białym to ja jeszcze myślałem, żeby może białą farbą prysnąć na kalkę, druknąć i wyciąć.
Jak chcecie drukować na białym, to zamiast kombinować z farbą wystarczy dać bialy podkład do kalkomanii, do lasera - Techmod takie robi w arkuszach, tak samo jak bezbarwne...
Obrazek
Awatar użytkownika
Przemek - MaXus
Posty: 519
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 07:42
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: Przemek - MaXus »

Faktycznie, całkiem zapomniałem, że i białe są.

W każdym razie w międzyczasie próbuję coś wykrzesać we własnym zakresie, w każdym razie widzę już, że ten biały podkład to znaczny przerost nad treścią - krowa ma rozmiary ok 4 na 7mm, więc ten problem odpada.

Tymczasem ... nigdy nie myślałem, że będę szedł prawie łeb w łeb z Kamilem :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ps. drucik się zaraz wyprostuje ;>
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: KFS-miniatures »

Przemek - MaXus pisze:nigdy nie myślałem, że będę szedł prawie łeb w łeb z Kamilem
..tesz kończysz składać friule?
Awatar użytkownika
Przemek - MaXus
Posty: 519
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 07:42
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: Przemek - MaXus »

KFS-miniatures pisze:
Przemek - MaXus pisze:nigdy nie myślałem, że będę szedł prawie łeb w łeb z Kamilem
..tesz kończysz składać friule?
nie kozakuj ...

ps. dzięki za dokumentację. Do końca nie byłem zdecydowany, więc stanęło na srebrnym, który przygasiłem transparentną szarością :>
Awatar użytkownika
PawelG.
Posty: 720
Rejestracja: śr 05 gru 2012, 15:58

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: PawelG. »

Kurka wodna tak patrzę na tego rwdziaka i i te Wasze warsztaty ze chyba se jednego kupię ...
Pzdr Paweł
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: KFS-miniatures »

Przemek - MaXus pisze:dzięki za dokumentację. Do końca nie byłem zdecydowany, więc stanęło na srebrnym, który przygasiłem transparentną szarością :>
nowłasnie.. niby zdjecia dobrej jakosci, a wiecej wprowadzają zamieszania niż wyjaśniają..
Awatar użytkownika
Przemek - MaXus
Posty: 519
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 07:42
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: Przemek - MaXus »

Dość sprawnie i szybko idzie mi z tą miniaturką. Przyjemny materiał dla niewielkiego wkładu własnego :>

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i tak, myślałem, że ma być biało czerwony, tak też we wspominanym artykule stoi. Jednak jego autor chyba pierwszym wrażeniem się zasugerował, bo jak się przyjrzeć rysunkowi W.Sankowskiego, to jest to jednak srebrny (ew.szary, ale takich chyba nie było). Podobnie na zdjęciu w "Lotnictwie z szachownicą" - tam widać, biel godła aeroklubu, natomiast samolocik srebrny, mało tego krowa to tylko obrys, bez białego wypełnienia (co nawet fajnie się składa ;)). Tak sobie wydumałem to ja, jeśli ktoś, coś ..., to do jutra wieczór info ;) - wtedy to nastąpić ma kontynuacja malunków.

Drugie pytanie, to który wariant oznaczeń na płacie wybrać? Bo przeglądam i przeglądam te zdjęcia i raz tak, raz śmak, choć bardziej chyba podoba mi się 'A':

Obrazek
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1190
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 23:47

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: fragles »

Jeśli chodzi o kolor, to była już tu rozkmina. Ale spieprzyliśmy deczko robotę, bo rozkmina została na czaciku, zamiast w dyskusji tego projektu. W każdym razie wyszło na to, że kolorek ma być srebrny, a nie biały. Jest to udokumentowane materiałem źródłowym opisującym samoloty "Plon".
Natomiast co do kroju liter rejestracji na płacie, to nie wiem skąd się bierze wariant "A". Znam tylko jedno zdjęcie dwl-a, samolot SP-BKW, gdzie możnaby mieć wątpliwość czy to nie wariant "A", ale inne zdjęcie tej samej maszyny już tę wątpliwość zmniejsza.

Z kolei wszystkie inne zdjęcia praktycznie pokazują wariant malowania tych oznaczeń w wariancie "B":
Obrazek
Obrazek
Na tych dwóch powyższych zdjęciach widać zresztą, jak zniekształcony jest układ liter SP- w widoku z ziemi w porównaniu z widokiem z góry.
(Przy czym wcale nie mam pewności, czy te dwa zdjęcia nie przedstawiają maszyny z różniącą się umiejscowieniem rejestracją na płacie. Chyba, że jeden płat jest z IBG, a drugi poprawny. :lol: )

Obrazek
UWAGA: zdjęcia zamieszczone tylko do celów dyskusji.
Ostatnio zmieniony wt 18 sie 2015, 00:41 przez fragles, łącznie zmieniany 2 razy.
trl
Posty: 469
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 16:23
Kontakt:

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: trl »

fragles pisze:UWAGA: zdjęcia zamieszczone tylko do celów dyskusji.
Niemniej jednak, zgodnie z cennikiem NAC, wisisz im już 50PLN. :D
Obrazek
pl / en / fb
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: RWD-8 DWL - IBG 1/72

Post autor: potez »

Przemek, ręce opadają jak sie czyta te różne p....nia o literach w wariancie A i B .
Przede wszystkim to w Polsce na samolotach cywilnych produkcji RWD stosowano tak na oko taka sama czcionkę. To jest epoka bez programów komputerowych, plotterów, corela itp. Wykonanie skośnych liter byłoby "troszke" upierdliwe i trudne 8-)
Zniakształcenia na zdjęciach biorą się z prostej przyczyny, obiektywy reporterskie były dosyć szerokie, więc dają takie kwiatki jak to zdjęcie które pokazałeś.
Są zdjęcia z przekazania coś ok 100 samolotów na Polu Mokotowski w 1937 w Warszawie przez LOPP Aeroklubom. np to: Obrazek
Wszystkie maja namalowane rejestracje normalną czcionką zgodnie ze skosem skrzydeł. Wygląda na to, że tak to w RWD malowali. A akurat z kasa było u nich cieńko i w jakieś wymyślania czcionek i skośnych liter to nie za bardzo u nich wierzę.
Tu masz wczesną wersję ze skrzydłem z podciętą cięciwą na końcówkach, litery pod kątem równolegle do krawędzi natarcia:
Obrazek
I na tym bym tą dyskusję zamknął... :ugeek:
wszystkie zdjęcia tylko i wyłacznie do celów dyskusji i szerzenia wiedzy o lotnictwie okresu międzywojennego 8-)
Ostatnio zmieniony wt 18 sie 2015, 00:45 przez potez, łącznie zmieniany 1 raz.
tak, jestem #ponurymodelaż
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztaty”