[W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Moderator: sinus

Awatar użytkownika
sinus
Posty: 369
Rejestracja: sob 24 maja 2014, 06:57

[W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: sinus »

Jako się rzekło postanowiłem przystąpić do projektu łutka za ziła.

Trochę to trwało, a gdy udało się już znaleźć model o odpowiedniej skali trudności wybór padł na model U-Boat Type IIB, wypust ICM w skali 1/144.

Obrazek

Model nie jest skomplikowany, ale jednak przesiadka z ziłów na U-boota okazała się delikatnym szokiem. Głównym problemem było przestawienie się na myślenie w mniejszej skali i stosunkowo dość skąpa dokumentacja zdjęciowa konkretnej łódki.

Co prawda nie chciałem za bardzo iść w detale, ale kilka poprawek tu i tam pewnie by się przydało. Wymyśliłem sobie na przykład, że mógłbym poprawić barierki. Po wielu próbach ich odtworzenia byłem bliski załamania, ale uparłem się żeby ćwiczyć lutowanie drucików. W efekcie skończyło się tylko na odtworzeniu barierki na pokladzie. Ta przy kiosku została nie ruszona.

Obrazek

Na chwilę obecną model jest zapodkładowany surfacerem, a dalej to będę podpatrywał co robi Gała :mrgreen:
Awatar użytkownika
bohdan
Posty: 2853
Rejestracja: czw 21 mar 2013, 11:51

Re: [W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: bohdan »

czyli nie ma ZDRADY!
Awatar użytkownika
sinus
Posty: 369
Rejestracja: sob 24 maja 2014, 06:57

Re: [W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: sinus »

no jak nie ma?
1. nieził / nietraktor
2. nieradziecki
3. nietaskala

:oops:
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2558
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: [W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: Szydercza Gała »

Śruby ustawiłeś w taki sposób bo tak masz na zdjęciu czy nie przyszło Ci do głowy że jest różnica? Generalnie śruby obracają się na zewnątrz, lewa przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a prawa zgodnie z nim. Wyjątek stanowią jednostki poruszające się z małymi prędkościami, ponieważ śruby obracające się do kadłuba zapewniają lepszą sterowność przy małych prędkościach. U boot z zasady szybki nie był, stąd nie pisze od razu że źle i że ZDRADA, ale warto sprawdzić jak konkretnie było na dłubankach.
No i witaj wśród zywych, jak mówią lepiej późno niż później :lol:
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
levee

Re: [W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: levee »

no prosze, nie ma trygonometrycznej zdrady :piwo:

nie mogę się doczekać malunków
Awatar użytkownika
bohdan
Posty: 2853
Rejestracja: czw 21 mar 2013, 11:51

Re: [W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: bohdan »

i ty już wypatrzyłeś ustawienie śrub? TO JEST CHORE
Awatar użytkownika
sinus
Posty: 369
Rejestracja: sob 24 maja 2014, 06:57

Re: [W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: sinus »

Szydercza Gała pisze: pt 07 maja 2021, 13:26 Generalnie śruby obracają się na zewnątrz, lewa przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a prawa zgodnie z nim. Wyjątek stanowią jednostki poruszające się z małymi prędkościami, ponieważ śruby obracające się do kadłuba zapewniają lepszą sterowność przy małych prędkościach. U boot z zasady szybki nie był, stąd nie pisze od razu że źle i że ZDRADA, ale warto sprawdzić jak konkretnie było na dłubankach.
No i zaczęło się :lol: (a mógł zabić)

Dzikuję szacowny Kolego za zwrócenie mi uwagi na tę dość istotną kwestię. Rozważałem tę sprawę bardzo długo, gdyż jednostka którą prezentuję przedstawia późny teatr działań wojennych, gdy niemcy byl już w odwrocie.
Jednakże jednostki te o ile faktycznie poruszały się z małymi prędkościami, i ponieważ śruby obracające się do kadłuba zapewniają lepszą sterowność przy małych prędkościach, nie mogły mieć śrup zamontowanych odwrotnie.
Pamietajmy też, mamy tu do czynienia ze starszym typem napędu stosowanym na okrętach podwodnych jakim jest tak zwany napęd konwencjonalny, bšdŸ klasyczny będšcy połczeniem silników i akumulatorów. Pierwsze z nich to silniki spalinowe "Dilsla", pracujšce w czasie wynurzenia jednostki, lub pod chrapami. Drugimi zaœ silnikami jakie okręt posiada sš silniki elektryczne napędzajšce jednostkę kiedy przebywa w zanurzeniu. Układ ten jest o wiele prostszy niż napęd atomowy. Płynšc na powierzchni jednostka włšcza "Diesle" napędzajšce pršdnice ładujšce akumulatory. Częœć pršdu poœwięcana jest także od razu na motory elektryczne, które poruszajš okręt.
Po naładowaniu akumulatorów okręt może się zanurzyć i korzystać z nich do wyczerpania energii. Ten rodzaj napędu jest dużo gorszy pod względem prędkoœci i autonomicznoœci okrętu od napędu atomowego. Wadš jest koniecznoœć wynurzania się ( œrednio raz na tydzień ), by naładować baterie. Ze względu na niższe koszty budowy i utrzymania, a ponad to ze wzglšdu na jeszcze jednš bardzo istotnš zaletę, której nie posiadajš jednostki atomowe jakę jest to bezgłoœnoœć to właœnie klasyczne okręty podwodne stanowiš zdecydowanš większoœć. Okręty konwencjonalne nie posiadajšc na swych pokładach turbin, będšcych przyczynš niepożšdanych hałasów, w zanurzeniu nie wydajš praktycznie żadnych dŸwięków. Znakomicie nadajš się więc do kontrolowania mniejszych akwenów położonych w pobliżu swoich wybrzeży gdzie przyczajone w zanurzeniu czekajš na wroga, a w czasie ładowania baterii majš zapewnionš osłonę z powietrza.

Oczywiście że nie przyszło mi to do głowy. :P
levee pisze: pt 07 maja 2021, 13:33
Levee zmotywowałeś mnie :D dzięki za dołączenie :piwo:
bohdan pisze: pt 07 maja 2021, 14:00 i ty już wypatrzyłeś ustawienie śrub? TO JEST CHORE
tak się zniechęca młodych modelarzy do frajdolarstwa :lol:
Awatar użytkownika
bohdan
Posty: 2853
Rejestracja: czw 21 mar 2013, 11:51

Re: [W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: bohdan »

Nie miałeś kleić szczuki?
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2558
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: [W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: Szydercza Gała »

No i oczywistą stała się teraz ZDRADA:

Obrazek

Bohdanie śruby to mój fetysz, więc zawsze je zauważam :lol: Niech Cie to jednak nie zniechęca do samej idei projektu, wystarczy zapytać :D
Na czaciku wkleiłem juz, ruskie właśnie wypuscili śruby do szczuki, ale kolega Lejwi juz zdaje sie wyrzeźbił zestawowe i jest ZADOWOLONY, więc to info dla przyszłych uczestników :lol:

Kolego Sinusie nasz trygonometryczny, jak się da to je zamień, jak się nie da to olej, większość ludzi nie ma pojęcia jak i w którą stronę obracaja się śruby także ten ;) Peryskop wygł był Ci sie do przodu, a w ogóle to nie chciałeś ich opitolić i zostawić tylko głowic, samą rurę dorabiając z igły? Odpada malowanie metalu, który i tak nie będzie wyglądał jak prawdziwy.
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
Awatar użytkownika
sinus
Posty: 369
Rejestracja: sob 24 maja 2014, 06:57

Re: [W] coś tu się nie klei; U-boot U23?

Post autor: sinus »

dementuję wszystkie pogłoski

Obrazek

Obrazek

to na razie kolory bazowe, zabawa dopiero się zaczyna ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „sinus”