Sexton II - Dragon 1:35

Lista kategorii: Warsztaty konkursowe Pojazdy wojskowe Pojazdy wojskowe - Warsztaty

Moderator: Spotter

Awatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
Posty: 575
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 14:55
Lokalizacja: na południe od Warszawy
Kontakt:

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: Tomasz Mańkowski »

Jedna drobna uwaga,
Brytyjskie pojazdy do kwietnia 1944 kamuflowane były (fabrycznie) kolorami SCC2 i SCC14 czyli... Service Brown/Service Drab jako baza i Blue-Black Charcoal jako drugi (ciemny) kolor kamuflażu.
Kolor SCC15 - czyli brytyjska odmiana OD - dopiero w kwietniu 1944 roku została zaakceptowana jako kolor bazowy.
Sądząc z numeru ewidencyjnego pojazdu, "Łańcut" był wyprodukowany w największej serii Sextonów II (produkcja w latach 1943-1944 łącznie 1546 wozów w dwóch zamówieniach) i to raczej w pierwszej połowie (albo wręcz w pierwszym kwartale) 1943 roku - zatem wszystko wskazuje na to że był "brązowy w czarne łaty".
Nota bene Sexton z MPTW na Fortach w Warszawie pokazał pierwotny kolor - brązowy...
A wytyczne co do kamuflażu dla Europy z 1941 roku (obowiązujące do 1944) zalecały pokrycie górnych, poziomych powierzchni pojazdu na ciemny kolor kamuflażu - no ale o tym już chyba była mowa...
Obrazek
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: FraSem »

Tomasz Mańkowski pisze: wt 27 kwie 2021, 17:31 Jedna drobna uwaga,
Brytyjskie pojazdy do kwietnia 1944 kamuflowane były (fabrycznie) kolorami SCC2 i SCC14 czyli... Service Brown/Service Drab jako baza i Blue-Black Charcoal jako drugi (ciemny) kolor kamuflażu.
Kolor SCC15 - czyli brytyjska odmiana OD - dopiero w kwietniu 1944 roku została zaakceptowana jako kolor bazowy.
Sądząc z numeru ewidencyjnego pojazdu, "Łańcut" był wyprodukowany w największej serii Sextonów II (produkcja w latach 1943-1944 łącznie 1546 wozów w dwóch zamówieniach) i to raczej w pierwszej połowie (albo wręcz w pierwszym kwartale) 1943 roku - zatem wszystko wskazuje na to że był "brązowy w czarne łaty".
Nota bene Sexton z MPTW na Fortach w Warszawie pokazał pierwotny kolor - brązowy...
A wytyczne co do kamuflażu dla Europy z 1941 roku (obowiązujące do 1944) zalecały pokrycie górnych, poziomych powierzchni pojazdu na ciemny kolor kamuflażu - no ale o tym już chyba była mowa...
Ciekawe informacje. Tej o pokrywaniu od góry ciemnym kolorem jeszcze nie słyszałem. A czy po zmianie regulaminowego koloru na SCC15 pojazdy nie były przemalowywane?
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: Spotter »

Tomek, bardzo ciekawe informacje. Szkoda, że nie miałem ich wcześniej, to bym inaczej pomalował Sextona. Teraz na bank nie będę przemalowywał. A co do płaskich powierzchni to zostałem wprowadzony w błąd a potem już było za późno na sensowne domalowanie, aby się to nie rzucało w oczy. Trudno, idealny nie jest, ale z drugiej strony nie musi być.
Rafał B
Posty: 1703
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: Rafał B »

Spotter pisze: śr 28 kwie 2021, 08:51Trudno, idealny nie jest, ale z drugiej strony nie musi być.
...i Ty to mówisz?! :shock: :lol: :banana:
Thalgonis
Posty: 2109
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: Thalgonis »

No właśnie, prawie spadłem z krzesła :lol: :mrgreen:
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: Spotter »

No co? Przecież nie od dzisiaj czy nawet wczoraj wiadomo, że merytoryka to nie jest coś co mnie jara. Jak się uda zrobić w miarę merytorycznie to ok, ale jak nie, to mam to generalnie w dupie. :piwo:
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2558
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: Szydercza Gała »

Serca PRAWDZIWYCH POLSKICH MODELARZY krFawiOM po przeczytaniu Twojego oświadczenia....
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
Rafał B
Posty: 1703
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: Rafał B »

Szydercza Gała pisze: śr 28 kwie 2021, 15:25Serca PRAWDZIWYCH POLSKICH MODELARZY krFawiOM po przeczytaniu Twojego oświadczenia....
8-) :piwo: ...i lepiej żeby to na zewnątrz nie wypłynęło, bo na MW straci tfasz :lol:
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: Spotter »

Szydercza Gała pisze: śr 28 kwie 2021, 15:25 Serca PRAWDZIWYCH POLSKICH MODELARZY krFawiOM po przeczytaniu Twojego oświadczenia....
Generalnie mam te serca i ich krew dokładnie tam, gdzie merytorykę :lol:
Rafał B pisze: śr 28 kwie 2021, 15:54
Szydercza Gała pisze: śr 28 kwie 2021, 15:25Serca PRAWDZIWYCH POLSKICH MODELARZY krFawiOM po przeczytaniu Twojego oświadczenia....
8-) :piwo: ...i lepiej żeby to na zewnątrz nie wypłynęło, bo na MW straci tfasz :lol:
Ale ja się z tym nie kryję i przy piwie nawet głośno o tym mówię :piwo:
Awatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
Posty: 575
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 14:55
Lokalizacja: na południe od Warszawy
Kontakt:

Re: Sexton II - Dragon 1:35

Post autor: Tomasz Mańkowski »

FraSem pisze: wt 27 kwie 2021, 22:19 Ciekawe informacje. Tej o pokrywaniu od góry ciemnym kolorem jeszcze nie słyszałem. A czy po zmianie regulaminowego koloru na SCC15 pojazdy nie były przemalowywane?
Owszem, były... stopniowo na jednolity SCC15 - takie malowanie widać na Sextonach z 1PAMotu na defiladzie w Meppen
(od sierpnia 1944 zaprzestano stosowania dwubarwnych kamuflaży w Europie)
Sądzisz, że wóz wyprodukowany w pierwszej połowie 1943 roku, pomalowany fabrycznie, składowany w armijnych składach, ktokolwiek by przemalowywał (bo zmienił się regulaminowy kolor bazowy w kwietniu 44), a potem jeszcze raz przemalowywał (bo odstąpiono od dwubarwnego kamuflażu w sierpniu 1944) zanim trafił do jednostki bojowej?
A trafił dopiero w ostatnich dniach sierpnia 1944 roku, z uzupełnień - i na fotce ma dwubarwny kamuflaż...
Sądzę że do przemalowania doszło najwcześniej zimą 1944 (podczas "wczasów" w Holandii nad Mozą - listopad 1944/ kwiecień 1945) lub wręcz po wojnie...
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spotter”