Fw 190 od Tamki

Relacje, podpowiedzi, pytania
Thalgonis
Posty: 2106
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Fw 190 od Tamki

Post autor: Thalgonis »

Witam,

i o drogę pytam, bo zgodnie z sugestią poteza, wyprzęgłem dwa konie z tej mojej bryczki i zdecydowanie zwolniła :mrgreen:

Może koledzy rzucą okiem, bo ja mogę coś przegapiać - czy tu trzeba coś jeszcze doszlifować, doszpachlować itp. (to położone, to jest czarny surfacer 1500 gunziaka)?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Fw 190 od Tamki

Post autor: potez »

cały dół:
Obrazek
taką robota niczego nie oszukasz. Linia podziału maski i pomiędzy silnikiem a skrzydłem do zrobienia, okrągły luk i zatrzaski kabinki do dupy, tu idzie jesny kolor, nikogo i niczego nie oszukasz, wyjdzie tragicznie.
Obrazek
Masz wyciek po klejeniu góry maski na całej długości - odkleić, oszlifować na gładko sod tej części i przykleiiśc jeszce raz zielonym kluejem tamki bez dociskania elenmentu, tylko położyć, smyrnąć klejem wzdłuż podziału i gotowe.
Obrazek
krawędź natarcia skrzydła - wszystko co woidać na zdjęciu do szpachlowania
z obu strom przejście skrzydło kadłub - tam nie ma linii podziału. Dobre zdjęcie jak to powinno wyglądac jest w watku mrbrnmnrbnwm na modelforum.cz, podkradam i wklejam:
Obrazek
Czeronego ma nie być, niebieskie linie ma być widać.
Pamiętaj że jak położysz washa to każdy szajs wyjdzie a wierzch
tak, jestem #ponurymodelaż
Thalgonis
Posty: 2106
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Re: Fw 190 od Tamki

Post autor: Thalgonis »

Dzięki Arku, chciałem to mam :mrgreen:
potez pisze:cały dół:
Obrazek
taką robota niczego nie oszukasz. Linia podziału maski i pomiędzy silnikiem a skrzydłem do zrobienia, okrągły luk i zatrzaski kabinki do dupy, tu idzie jesny kolor, nikogo i niczego nie oszukasz, wyjdzie tragicznie.
Tu miałem problem - po wpasowaniu skrzydeł do kadłuba, na przedzie (tam gdzie zaznaczyłeś strzałką) był dosyć duży schodek (m.w. 0,5-0,7 mm)... Patrząc na zdjęcia widać było, że tam musi być gładko. Więc to zacząłem szlifować. Między innymi dlatego przez nieuwagę zatarłem okrągły luk i próbowałem odtworzyć go przy pomocy takich metalowych szablonów od haski - kiepsko wyszło bo nie mam konceptu jak mocno przymocować do kadłuba tą metalową taśmę z szablonem... Zatrzaski skopiowałem od kogoś, kto w Super Modelu zamieścił opis budowy tej foki i dorobił je z hipsu (bo tamka daje tu zupełnie gładką powierzchnię).
potez pisze:Obrazek
Masz wyciek po klejeniu góry maski na całej długości - odkleić, oszlifować na gładko sod tej części i przykleiiśc jeszce raz zielonym kluejem tamki bez dociskania elenmentu, tylko położyć, smyrnąć klejem wzdłuż podziału i gotowe.
A tu się spróbuję bronić, bo to nie jest wyciek tylko tak wyglądał brzeg tej części... Uściślijmy: mówisz o tym, co zaznaczyłem na czerwono?

Obrazek

Taki brzeg miała oryginalna część tamki, nie wiedziałem, że trzeba to zeszlifować na gładko... Co do ewentualnego rozklejania: to co było klejone gęstym Revellem też rozklei zielona tamka?
potez pisze:Obrazek
krawędź natarcia skrzydła - wszystko co woidać na zdjęciu do szpachlowania
z obu strom przejście skrzydło kadłub - tam nie ma linii podziału. Dobre zdjęcie jak to powinno wyglądac jest w watku mrbrnmnrbnwm na modelforum.cz, podkradam i wklejam:
Obrazek
Czeronego ma nie być, niebieskie l;inie ma być widać.
Tu jasne.
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Fw 190 od Tamki

Post autor: potez »

Krótki kurs jak zrobić linie równe i ładne tępym narzędziem ;)
(specjalnie wziąłem zwykła chamską igłę krawiecka i stalówkę podobną do hasegawoskiej:
tu mamy brzuszek naszej "prawie foki" i linie jakie są potrzebne:

Obrazek
Jako pierwszą robimy linię podziału maski:
Obrazek
Z jednej strony przyklejasz żółtą taśmą z drugiej trzymasz palcami, żeby było prosto. Po krawędzi przejeżdżasz igłą 4-5 razy delikatnie, tak żebyś widział rowek.
teraz robimy kółeczko:
Obrazek
Unieruchamiamy szablon dwoma kawałkami taśmy i dodatkowo mocno trzymamy palcami. Kręcimy opierając igłę o ścianki aż zobaczysz, że jest równy rowek ALE ZAWSZE TYLKO W JEDNĄ STRONĘ! Jak zrobisz to w dwie , igła ci zawsze skoczy ( potem pokazę co się wtedy stanie)
Żyletką zgiętą w łuk, przejeżdzamy delikatnie po krawędziach cały czas prostopadle do kółeczka, żeby odciąć plastik, który wycisnął się jako wypukłości podczas robienia igła rowka:
Obrazek
Połączenie kadłub skrzydło: naklejamy kawałek taśmy 3M dokładnie tak jak ma iść linia - po masce silnika a nie na skrzydło, bo tylko tak będziemy mieli miejsce, żeby taśma mocno przylegała i dała się równo ułożyć.
Obrazek
po 2-3 przejazdach czeską żyletką, przejeżdżamy 2-3 razy igłą, żeby linia była takiej szerokości jak pozostałe
Zawiasy osłony:
Obrazek
na tym szablonie na pewno masz takie cienkie długie prostokąty. musisz sobie zaznaczyć jak długie mają być te zawiasy ( kreska ołówkiem na plastiku) i po kolei przyklejasz sobie szablon + trzymasz palcami, igłą poruszając się po 3 bokach wydrapujesz zawias. Linia środkowa służy jako 4 bok.
Obcinasz żyletką jak kółeczko i masz coś takiego:
Obrazek
Specjalnie zrobiłem skok na kółeczku. Żadem problem, nanieś odrobinę superglue cieńkim drucikiem albo kawałeczkiem żyłki zamoczonym w kleju na tą szparę. Daj temu zaschnać i i potem papierem wyrównaj.
masz takie linie , jeśli nic nie schrzaniłeś:
Obrazek
i tak wyglądają po podlaniu panellinerem tamki czarnobrązowym
razem trwało to po czasie na zdjęciach 6 minut.
I to by było na tyle w tym temacie. :piwo:
aha WAŻNE!!! Każde kolejne klejenie szablonu robisz świeżym kawałkiem żółtej taśmy, po 2 przyklejeniu ona już przestaje trzymać, więc nie ma co na taśmie oszczędzać. :lol:
No i jak spłaszczyłeś spód, to jeszcze trzeba zaokrąglić to co w zielonym kółku:
Obrazek
bo profil kadłub musi trzymać a nie jakies takie dziwne załamania :lol:
Ostatnio zmieniony pt 29 mar 2019, 22:39 przez potez, łącznie zmieniany 4 razy.
tak, jestem #ponurymodelaż
Thalgonis
Posty: 2106
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Re: Fw 190 od Tamki

Post autor: Thalgonis »

Dzięki. Patent z taśmą 3M znam i używam (mam taśmy od drukarek dymo). A kółeczko - teraz już wiem dlaczego mi tak szarpie, bo robię w obie strony... Dobra, zaszpachlowuję to co jest i apiać :lajkonik:

Edit: acha, nie udało mi się rozkleić tej klapy z działkami... :( To co wskazałeś ściąłem nożykiem, nad resztą „myślę”...
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Fw 190 od Tamki

Post autor: potez »

Thalgonis pisze:
A tu się spróbuję bronić, bo to nie jest wyciek tylko tak wyglądał brzeg tej części... Uściślijmy: mówisz o tym, co zaznaczyłem na czerwono?

Obrazek
To jest zawias i tak ma być, mówię o tym co jest nad zawiasem - ta część, która jest górą osłony silnika z dziurami na k-my. Nad linia zawiasów widać wylewający się glut kleju a powinna być równo przylegająca osłona.
Żeby to odkleić, wysraczy zdjąć osłonę pierścieniową chłodnicy i od przodu czubkiem noża podważyć tą część - "odcinając" ją od środka na zewnątrz. Jak to zrobisz delikatnie i z wyczuciem to co po prostu odskoczy do góry bez uszkodzeń.
tak, jestem #ponurymodelaż
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Fw 190 od Tamki

Post autor: Spotter »

Thalgonis, słuchaj się Poteza, rób co mówi i wrzucaj sporo zdjęć. Coś czuję, że ten warsztat będzie zajebistym przewodnikiem dla początkujących.
Thalgonis
Posty: 2106
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Re: Fw 190 od Tamki

Post autor: Thalgonis »

No nie wiem... znowu pogoniłem konie i zanim przeczytałem odpowiedź poteza upier...m te zawiasy :| Muszę się nauczyć, że skoro zadałem pytanie mam czekać CIERPLIWIE na odpowiedź fachowców. Ale nic to, jutro będę walczył z kółeczkiem :lajkonik: Wrzucić zdjęcia po samej walce z tym wlewem, czy raczej jak już wszystko co wypunktował mi Arek odbębnię?

PS. osłony silnika też nie mogę odkleić - przyspawana Revellem

PS2. Masz rację Radku, szykuje się zajebisty Elementarz dla początkujących, tyle, że zastanawiam się czy ja tu nie jestem jedynym newbe, więc... ;)
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Fw 190 od Tamki

Post autor: Spotter »

Rób po kolei, nie wszystko na raz. Czekaj i cierpliwości. To jest domena modelarstwa. W innym gatunku niż pancerka to ja leżę, także spokojnie, nie jesteś jedyny początkujący.
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Fw 190 od Tamki

Post autor: potez »

ten zawias odtworzyć to w ogóle nie jest problem. JAk upierdzieliłeś to nawet lepiej teraz możesz oszlifowac deliakatnie bok, odtworzyc zawias i zrobić to porządnie
A do tamiyi nie podchodzi się w ogóle z klejem contacta
to sobie zostaw jak będziesz coś dziwnego robił typu mastercraft :lol:
tak, jestem #ponurymodelaż
ODPOWIEDZ

Wróć do „W trakcie budowy”