Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Krytyka, subiektywne doznania
Rafał B
Posty: 1697
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: Rafał B »

Witam Waszmościów i zapraszam do obejrzenia i skomentowania mojego kolejnego "projektu" :lol:

Prototyp ciągnika ewakuacyjno - artyleryjskiego AT-45 zrodził się z potrzeby zastąpienia wysłużonych I skomplikowanych w produkcji Woroszyłowców. Zdobyte doświadczenie oraz rozwiązania techniczne zastosowane w produkcji Woroszyłowca, postanowiono wykorzystać przy produkcji jego następcy, którego konstrukcja miała opierać się na podzespołach oraz komponentach seryjnie produkowanego czołgu T-34. Projekt prototypu AT-45, pierwotnie oznaczony indeksem fabrycznym A-45, został opracowany przez zakład Nr 183 i zatwierdzony w czerwcu 1942 r. Przeprojektowano jednak całe zawieszenie, które w przeciwieństwie do czołgu T-34, w konstrukcji AT-45 oparte było na drążkach skrętnych. Szoferka, rozbudowana w centralnej części tak, by mogła pomieścić 4 osoby, zaczerpnięta została z ciężarówki ZiS-5.
Pierwsza eksperymentalna partia 6 sztuk ciągnika, wyprodukowana została przez zakłady Nr 75 w pierwszej połowie 1944 r., które to natychmiast poddane zostały testom. Do końca sierpnia 1944 r. wszystkie pojazdy (6 sztuk), mimo pewnych mankamentów testy przeszły pomyślnie i konstrukcja została zatwierdzona do produkcji seryjnej.
Produkcję seryjną podjąć miały zakłady Nr 174, jednak ta, z powodów logistycznych, a przede wszystkim technicznych, wynikających z konieczności modyfikacji dokumentacji technicznej została zarzucona.
Żaden z 6 pojazdów eksperymentalnej pierwszej serii nie przetrwał.

Model, niewolny od wad, który wykonałem nie przedstawia żadnej konkretnej maszyny i jest zbudowany w oparciu o dostępne w necie zdjęcia, więc może być miksem wszystkich sześciu.
Koła i ogniwa gąsienic oraz silnik z chłodnicami na pace pochodzą z zestawów Miniart, przerobiona wanna z zestawu Zwezdy, figurki Miniart, ICM, zestaw narzędzi w skrzynce Przemek Przybulewski, reszta zaś, to moja radosna twórczość.
Przepraszam za ewentualne paprochy na modelu, bowiem te zauważyłem za późno :banana:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

...no i na koniec już poglądowo tylko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Miłego lub nie 8-)
levee

Re: Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: levee »

Mi się podoba bardzo. Scenkę oceniam na fajniejszą niż przy poprzednim tjagaczu.
Awatar użytkownika
Ajs
Posty: 830
Rejestracja: pn 21 sty 2013, 20:08

Re: Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: Ajs »

Sympatyczne spotkanie na kostce brukowej. Podoba się.

Kwiaty i mech to?
Rafał B
Posty: 1697
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: Rafał B »

Dzięki Panowie, niestety wzrok już nie ten, nawet z lupą.

Ajs, roślinność, to jakiś mix tego co mam w pudle, czyli jakiś Noch, Bear Scale, Freon, a mech z Fallera.
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1187
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 23:47

Re: Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: fragles »

Podoba się. Błotniki nie pogięte, kwiatki są, podstawka nie agresywna, wyważona kolorystycznie.
Krótko i bez żartów: ekstra robota. :piwo:

To jest przykład, jak do kół i gąsienic można dorobić pojazd. Lubię taką robotę.
levee

Re: Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: levee »

fragles pisze: sob 14 sie 2021, 09:17 To jest przykład, jak do kół i gąsienic można dorobić pojazd. Lubię taką robotę.
O tak właśnie, lepiej bym tego nie ujął - to bardzo dobre podsumowanie tej i poprzedniej galerii "ciągnikowej" Kolegi Rafała B.

A ten tawariszcz w kastjumie to z jakiego zestawu?
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: Spotter »

Rewelacja. Podziwiam osoby, które potrafią samemu wykonać takie cacko.
Sam model fajnie zmalowany, ze smaczkiem, nie przesadzony. Podoba mi się.
Jedyne o co bym się przyczepił, to że liny wzdłuż paki wiszą cholernie sztywno, jakby je ktoś w krochmalem wysmarował. Powinny bardziej naturalnie się układać.
Rafał B
Posty: 1697
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: Rafał B »

fragles pisze: sob 14 sie 2021, 09:17To jest przykład, jak do kół i gąsienic można dorobić pojazd. Lubię taką robotę.
8-) w rzeczy samej!
...to jest właśnie to, co i ja lubię najbardziej, czyli wyszukać jakąś konwersję, gdzie mogę wykorzystać gotowe już podzespoły i dorobić do nich całą resztę. W przeciwnym wypadku przyznam, że gdybym miał się bawić od podstaw jeszcze z kołami i ogniwami, to autentycznie wolałbym już z pudła sklejać :lol:
Błotniki zaś niepogięte, bo na tym etapie jeszcze się nie zdążyły. Pojazdy te (aż do kompletnego zajechania) po przejściu testów służyły w zakładach produkcyjno-remontowych głównie jako ciągniki ewakuacyjne, oraz jak to określił Rafał cooper69, jako złomiarze, czyli odzyskiwali z poważnie uszkodzonych pojazdów to, co się kwalifikowało do powtórnego użycia.
Spotter pisze: sob 14 sie 2021, 10:11 Jedyne o co bym się przyczepił, to że liny wzdłuż paki wiszą cholernie sztywno, jakby je ktoś w krochmalem wysmarował. Powinny bardziej naturalnie się układać.
Tu masz trochę racji, bo faktycznie mogłyby być nieco luźniejsze. Wynikło to z faktu złego wyliczenia długości, po prostu za krótko dociąłem linki. Stwierdziłem jednak, że na zdjęciach występują raz napięte luźniej, raz bardziej, więc z dwojga złego lepiej było mu z nimi, jak bez nich.
Poza tym pojazd ten (z przerwą) budowałem prawie 2,5 roku i tak mi wybrał jaja i miałem go już serdecznie dość, że stwierdziłem, że albo go skończę albo on mnie.
Jednak jeśli jest to tylko jeden z tych poważniejszych zarzutów, to cieszę się, że nie widzisz innych :lol: ;)
levee pisze: sob 14 sie 2021, 09:50A ten tawariszcz w kastjumie to z jakiego zestawu?
Zgaduję, że o cywila chodzi, więc jest jest to Miniart (zestaw do tramwaju) odpowiednio przerobiony oczywiście.

No i dzięki Panowie za jak zwykle pozytywne słowo.
Awatar użytkownika
bohdan
Posty: 2852
Rejestracja: czw 21 mar 2013, 11:51

Re: Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: bohdan »

Ja nie mam czasu się czepiać. Model jest świetny w związku z tym pytanie. Zastanawiałeś się kiedyś nad kopiowaniem swoich prac? W 1/48 oczywiście :D
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2552
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Тяжёлый тягач AT-45 1/35

Post autor: Szydercza Gała »

Cos tu sie widzę pojebawszy, jakies duble dziwne wskakuja....
Model fajny podoba mnie sie, pojeździłbym se takim po volkswagenach :lol:
Pytanie mam tylko do kolegi aŁtora: poczemu szyby sOM brudniejsze od układu jezdnego??? :D
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gotowe do inspekcji”