YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Moderator: Kamil K

Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Kamil K »

Witajcie,



Zmordowany niesamowicie przez M-60PB  zabieram się ostatnio za same miłe i proste modele. Teraz wybór padł na bardzo fajnego szkraba od Bronco – YW-531.  Można rzec, że to pamiątka z kawalerskich czasów…   ;)

Obrazek


Pojazd jest tyleż ciekawy co nieznany, a częściowo ma wiele wspólnego z M-60. To mniej więcej ten sam okres i przeznaczenie obu konstrukcji sprawiają, że nie można nie zauważyć pewnego podobieństwa.
Obrazek


Żeby nie odbiegać za daleko od Bośni i Bałkanów wynalazłem, że jednym z użytkowników YW-531 była Albania, która w latach 1963-74 otrzymała 100 tych pojazdów. Nigdy nie wzięły udziału w żadnej wojnie w tym rejonie, ale w Albanii w 1997 roku przydarzyło się coś, przy czym nasze Amber Gold się chowa.
[Imgur](https://i.imgur.com/dD3LDCQ.png)


Obrazek

Ludzie omamieni przez polityków i reklamy „funduszy inwestycyjnych” obiecujących bajeczne zyski wpłacili ogromne kwoty (ponad 1,2 miliarda dolarów) na piramidy finansowe, które wiosną 1997 roku zaliczyły spektakularny krach. Albańczycy tak się wściekli, że splądrowali setki magazynów wojskowych przejmując setki tysięcy sztuk broni, również tej ciężkiej (dużo z tego trafiło potem do Kosowa).  Po kilku miesiącach sytuację uspokoiły przyspieszone wybory i interwencja ONZ.

Obrazek

Obrazek

Albania weszła na zupełnie nowy, prozachodni kurs, a stary armijny sprzęt zaczął trafiać na zapomniane wojskowe składowiska. Właśnie wzorując się na wozie z takiego składowiska chciałbym wykonać swojego YW-531. Zdjęcie zrobiono wiosną 2003 roku.

Obrazek

To będzie moja główna inspiracja. Niestety, bardzo ciężko o jakieś zdjęcia albańskiego sprzętu, mam tylko trochę stopklatek z nagrań AP i walkaround YW-531 zdobytego w czasie Pustynnej Burzy w Iraku, gdzie te wozy również dotarły – podobnie jak znany Wam już OT M-60.



W założeniu model ma być prosty, szybki i przyjemny. To co stworzyło Bronco wygląda naprawdę niezwykle sympatycznie, więc nie spodziewam się problemów. Dodatków nie przewiduję, przeróbki minimalne, ale może i tak będzie ciekawie.  Najfajniej będzie to wszystko oczywiście pomalować.  Tak zwraczonego wozu jeszcze nie miałem okazji robić. 


Pozdrowienia! 
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Spotter »

Zapowiada się (znowu) całkiem fajny model.
Thalgonis
Posty: 2106
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Re: YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Thalgonis »

„Miłe i proste” - nie rozśmieszaj mnie bo mam zajady :lol: :piwo:
Obserwując Twoje poprzednie warsztaty to na pewno „miłe” się sprawdza ale że „proste”... ;)
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Kamil K »

:D Naprawdę będzie prosto. Przynajmniej na etapie budowy. Bo malarsko, to sam nie wiem jeszcze jak do wszystkich tematów podejść.

Nie chce mi się już przerabiać 3/4 modelu "bo tak". Model Bronco jest śliczny, ja jak Cygan błąkam się z miejsca na miejsce - a to kleję w sypialni, a to jak mam chwilę czasu i grubsze rzeczy do zrobienia to jadę na stary warsztat z pudłem narzędzi i usiłuję ogarnąć tę logistykę, żeby jakoś to miało ręce i nogi i nie szukać przez połowę zaplanowanego na robotę czasu narzędzi, które wożę w te i we w te. :wink:
Dopóki więc nie dorobię się stałego miejsca modelowania w nowym miejscu zamieszkania, to zamierzam się brać za modele miłe i przyjemne. Ciekawy jestem też, czy umiem jeszcze zrobić model np. w miesiąc czy dwa, a nie w osiem. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Spotter »

Ja tam nie kombinuję jak ty z przeróbkami, a zrobienie modelu w mniej niż pół roku graniczy z cudem. No chyba, że mam warsztaty po drodze, wtedy spora część pracy jest zrobiona właśnie tam w jeden weekend :D
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Kamil K »

Pierwsze koty za płoty. Złożyłem to pudełko po zapałkach do kupy: 
 Obrazek

Pasuje wszystko prawie idealnie. 

Obrazek

Przednie błotniki, odlane razem z przednią płytą kadłuba pocieniłem do grubości kartki papieru i podgiąłem jeden na wzór tego, co na fotce: 

Obrazek

Tak jak mówiłem detal na wozie jest naprawdę super: 
Obrazek


Obrazek

Poza tym na miejscu wylądowały elementy układu jezdnego. Wszystko też fajnie, ale plastik miękki, delikatny, bolce pozycjonujące cienkie i łatwo wszystko powyginać. Otwory na wahacze trzeba było odrobinkę powiększyć - szew w środku.  Niemniej, model robi bardzo pozytywne wrażenie. 



Pozdrowienia! 
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Kamil K »

Kółka złożone. Lubię modele, gdzie jest ich mało. 

Obrazek

Mała przymiarka - niestety na sucho nie bardzo chcą się trzymać w jednej linii. 

Obrazek

Obrazek


Jakbym w weekend miał trochę czasu, to model byłby do złożenia w dwa wieczorki. Zobaczymy jak to pójdzie.  

Pozdrowienia! 
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Kamil K »

Witajcie, 

Chwilę to zajęło, ale YW gotowy do malowania. 

Połapałem go do do zdjęcie blu tackiem, stąd krzywo, ale chciałem zobaczyć, jak to będzie wyglądało. 

Obrazek

Obrazek

Prace przebiegały bezproblemowo, z części detali zrezygnowałem, bo mój oryginał ich nie posiada. Jedyne poprawki to "przekręcone" peryskopy i dodane na nich nowe śruby i rozcięte i pocienione osłony przeciwpyłowe. Może za tydzień lub dwa uda się zacząć malowanie ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrowienia! 
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Kamil K »

Cześć,

Dłuugo YW musiał czekać na swoją kolej, ale malując wnętrze TAMa postanowiłem za jednym zamachem ruszyć z naszą małą albańską trumienką made in China.

Na początek standardowy podkład One Shot...
Obrazek

... a na to mieszanki rdzawo-brązowe z przewagą Hull Red Tamiya. Będzie technika na lakier W sumie to jeszcze nie miałem do czynienia z takim typowym wrostem, więc mam tylko mgliste wyobrażenie jak lecieć dalej, a z jakich technik zrezygnować. No nic, będziemy kombinować, niestety, raczej tak jak do tej pory - z doskoku. ;-)
Obrazek

Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: YW-531 z albańskiego raju, Bronco 1/35

Post autor: Kamil K »

Cześć,

Zapaskudziłem farbkami wstępnie YW-kę i w sumie jeszcze nie wiem czy poległem, czy nie poległem...
Przede wszystkim to mam problem taki, że to co widzę na żywo =/= fotografiom. Na zdjęciach zdechła połowa kontrastów i smaczków i wszystko zlało się bardziej niż w rzeczywistości.
No, ale rzućmy okiem, co wymodziłem...

Pierwszy kolorek wydrapałem i na tym etapie nic nie zapowiadało jeszcze dramatu.

Obrazek

Obrazek

Gdy wszedł drugi kolorek zrozumiałem, że rozminąłem się totalnie z kolorami oryginału, choć to akurat problem najmniejszy... Niemniej, coś mi nie grało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... jeszcze nie robiłem takiego strupa, ale pomyślałem, że podziałam dalej aerografem i nałożę trochę filtrów + rdzawą bazę z farbek Lifecolor.
W sumie wyszło na zdjęciach tak, że zamalowałem niemal totalnie to, co było wcześniej, ale jak przyjechałem na warsztat 2 dni później i spojrzałem na żywo, to nie było aż tak tragicznie...

Obrazek


Obrazek

Myślę sobie, ze teraz domaluję te specyficzne zielone zacieki na przodzie, zamalowania znaków taktycznych, zabezpieczę wsjo lakierem i powalczę pędzelkami robiąc odpryski i budując dalej efekty zdrapkowato-rdzewiejące... Wtedy zobaczymy, co dalej i czy finalnie będzie coś z tego, czy nie.

Pozdrowienia!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kamil K”