TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Moderator: Kamil K

Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: Kamil K »

Cześć,



Zamiast malować YW-531 postanowiłem, z różnych względów, że rozgrzebię nowy model.

Jakiś czas temu dostałem w swoje ręce kolejny produkt Triglav Model – TAM 110. Po przejściach z M-60PB podchodziłem do niego jak pies do jeża, ale wstępne oględziny wskazują na znaczący skok jakościowy… przy czym nadal jest to żywica o co najwyżej średniej jakości. No ale mniejsza, o samym modelu później.

Obrazek

Powiedzmy sobie kilka słów o samym pojeździe, który raczej jest u nas nieznany. TAM 110 to terenowa ciężarówka produkcji jugosłowiańskiej powstająca w latach 1976-91 w zakładach Tovarna Avtomobilov Maribor(TAM) na terenie dzisiejszej Słowenii.

Powstanie TAM 110 to efekt motoryzacji i unifikacji jugosłowiańskiej armii. W 1966 roku tamtejsze mądre głowy policzyły, że JNA używa 129 różnych typów pojazdów w ponad 300 odmianach.

Jak na swoje czasy TAM 110 był naprawdę udaną konstrukcją, w przeciwieństwie do opisywanego przeze mnie wcześniej OT M-60 (anegdotka głosi, że gdy ze strony jugosłowiańskiej wyszło zapytanie do Iraku o to, jak M-60 sprawują się w ichniej armii, odpowiedź brzmiała, żeby lepiej nie pytali, jeśli chcą utrzymać przyjacielskie stosunki – słowem, tragizm modelu odzwierciedlał tragizm konstrukcyjny tego wozu…). Z TAMem 110 było zgoła inaczej.

Obrazek

Po 1991 roku ciężarówki te trafiły do wszystkich ex-jugosławiańskich armii. Długo zastanawiałem się, jaki wóz odwzorować. Nie chciałem „gołej” ciężarówki, ale też nie podobały mi się Mad Maxowe przeróbki TAMów rodem z np. Gardy Panteri. No i tak grzebiąc wygrzebałem wóz łączący w sobie wszystkie podobające mi się cechy:

Obrazek

- jest ogumowany, więc bałkańskość pojazdu jest mocna. ;-)

- ma na pace (prawdopodobnie) wkm browning, więc w sumie to taki gun-truck na miarę tamtejszych możliwości.

Obrazek

- mimo wszystkich przeróbek kształt samego wozu pozostał bliski oryginałowi, więc widać, że TAM to TAM, a nie jakieś niewiadomo co na czterech kołach jak np. tutaj:

Obrazek

Bardzo krótka historia pojazdu



Cóż, ciężarówki jako woły robocze każdej armii raczej nie mają tak ciekawych historii jak czołgi czy wozy opancerzone, a z racji na ich większą ilość w linii, trudno wypatrzeć ten sam wóz na różnych nagraniach.

Jedyne co wiem o tym TAMie, to to, że wziął udział w operacji Smoluca ’92, czyli oswobodzeniu serbskiej enklawy otoczonej od czerwca do sierpnia 1992 roku przez milicje bośniackie i chorwackie. To taka ciekawa i bardzo rzadka sytuacja, kiedy to serbska ludność znalazła się w okrążeniu z widmem eksterminacji w tle. Ostatecznie udało się utworzyć korytarz do Smulucy i ewakuować całą ludność. Kilka dni później Chorwaci i Boszniacy spalili zabudowania miejscowości, która nie została odbudowana do dziś, a Serbowie, którzy chcieliby powrócić do swoich domów mają z tym takie same problemy jak Boszniacy czy Chorwaci w miejscowościach na terenie Republiki Serbskiej.

Obrazek

Wracając do samego wozu. Biorąc pod uwagę jednostki, które uczestniczyły w operacji, TAM mógł należeć zarówno do Garda Panteri, jak i do 1. Semberskiej Brygady Lekkiej Piechoty, jak też do jakiekolwiek innej, mniejszej pomocniczej jednostki, które wspierały te dwie brygady w marszu na Smolucę.



To by było na tyle dzisiaj. Model już powoli rozgrzebuję i zaczynam szukać największych mankamentów. Na pewno nie będę poprawiał wszystkiego, ale spróbuję go zbudować tak, żeby wyglądał jak najlepiej.  Do modelu mam też parę mniej i bardziej dedykowanych dodatków. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. 

Obrazek


Pozdrowienia! 
Awatar użytkownika
sinus
Posty: 369
Rejestracja: sob 24 maja 2014, 06:57

Re: TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: sinus »

o! wspanialeś uczynił :banana:
zastanawiałem się nad tą cienszarówką :D
czyli zasiadam :piwo:
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: cooper69 »

Jak zawsze ciekawy i niszowy temat.
Awatar użytkownika
matejson
Posty: 37
Rejestracja: ndz 13 gru 2020, 18:49
Kontakt:

Re: TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: matejson »

ale czad :)
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: Kamil K »

Fajnie, że się podoba. Znowu będzie rzeźbienie w gównie, ale cóż...

Miałem wolny wieczór, więc i znalazł się czas na rozwianie kilku wątpliwości... ale dla równowagi pojawiły się kolejne. 


Narzekaliście, zresztą słusznie, na jakość screenów i nagrania, że niewiele widać. Oto, co udało mi się z nich wyciągnąć. 


Jeśli coś rzuci Wam się w oczy, albo macie jakieś inne pomysły, to dajcie znać.


Pierwszy fajny smaczek to otwory w burtach: 
Obrazek

Druga sprawa, to widać ewidentnie, że drzwi pasażera są zasłonięte gumą: 
Obrazek

... natomiast tajemnicę stanowią dla mnie drzwi kierowcy i w ogóle cały jego "obszar działania". Nie ma żadnej osłony przedniej szyby, a jego drzwi albo są tez niezabezpieczone, albo posiadają gumę z wyciętym wizjerem: 
Obrazek
... nie widzę w tym logiki. :roll:

... przyjrzałem się też przodowi szoferki, odrobinę rozjaśniła sie kwestia tego jak zamontowane są gumy na przedzie. 
Obrazek

Z tego wszystkiego zaś powstała jakże profesjonalna i jakże dokładna wizualizacja "co gdzie ja", stworzona w Paincie.     :lol: :lol: :lol:
Obrazek

... także myślę, że tak to z grubsza będzie wyglądało. Żadnych kwitów na drugą burtę wozu nie mam, dlatego wstępnie wymyśliłem sobie, że nie dam gumy po całej długości, tylko odsłonię część podwozia. Zobaczymy, czy ta koncepcja przetrwa okres budowy.   ;)
Awatar użytkownika
sinus
Posty: 369
Rejestracja: sob 24 maja 2014, 06:57

Re: TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: sinus »

Zachwycające jest Twoje przygotowanie do tematu. :o :piwo: :D
Kamil K pisze:... nie widzę w tym logiki.
wyjaśnienie może być z tych banalnych. Kierowca potrzebuje dobrego pola widzenia, a w przypadku trafienia, łatwo go zastąpić, w odróżnieniu od "dowódcy", który siedzi obok ;). Nieprzypadkowe może być też skupienie załogi po lewej stronie kabiny :lol:


szacun za wizualizację w Paincie :lol:
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: Kamil K »

sinus pisze:Zachwycające jest Twoje przygotowanie do tematu. :o :piwo: :D
Kamil K pisze:... nie widzę w tym logiki.
wyjaśnienie może być z tych banalnych. Kierowca potrzebuje dobrego pola widzenia, a w przypadku trafienia, łatwo go zastąpić, w odróżnieniu od "dowódcy", który siedzi obok ;). Nieprzypadkowe może być też skupienie załogi po lewej stronie kabiny :lol:


szacun za wizualizację w Paincie :lol:
Też tak myślę, że przy robieniu tych modyfikacji kierowca powiedział coś w stylu: "Daj spokój Ratko, gdzie mnie z tą płytą przed ryja..." :lol:
W sumie ma to swoje plusy bo można pół kabiny zrobić opancerzone, a pół gołe - dla każdego coś miłego.
Rafał B
Posty: 1701
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: Rafał B »

Nowa, ciekawa konstrukcja się szykuje 8-)
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: Kamil K »

Cześć,

Wieczorek zapoznawczy z TAMem mam już za sobą. Na początek delikatnie, złożyłem główne elementy zawieszenia z ramą.  Przednia oś pozostawiona ruchoma, zobaczymy, jak to potem ułożę.


Cóż, detal nie powala i nie odrzuca, a kolor mydlany sprawia, że w sumie to bez różnicy, bo i tak nic nie widać. :lol:  Ze swojej strony wymieniłem tylko amortyzatory na zrobione z polistyrenu. 
Obrazek

Pod kabiną dokleiłem paski polistyrenu 0,5 mm, żeby podniosła się ciut względem zderzaka. To samo będzie trzeba zrobić z paką, bo też powinna ona być odrobinę wyżej. 
Obrazek

Zarówno kabinę jak i pakę wstępnie oczyściłem, również z detali, które w większości mi się nie podobały... Na ramie położone na sucho.
Obrazek

Obrazek

Był też przyjemniejszy moment, bo przejrzałem cały warsztat i nazbierałem szpeju do wrzucenia na pakę. Będzie prawdopodobnie na bogato. :D
Obrazek

Mam też takie fajne, stricte jugolskie dodatki, które też pewnie wykorzystam: 
Obrazek

Obrazek


Pozdrowienia! 
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: TAM 110 w wersji bałkański gun truck, Triglav Model 1/35

Post autor: Kamil K »

Witajcie, 

Powoli do przodu. Dalej etap wczesnego rozpoznania bojem.  Dorobiłem parę detali, chociaż większości tutaj i tak nie będzie widać, więc trudno nie podchodzić do tego po macoszemu. 

Jak to zwykle przy tego typu żywicy, więcej jest patrzenia po fotkach i sprawdzania niż robienia. Dlatego kilka detali już się zmieniło, pewnie kilka wkrótce też ulegnie jakimś modyfikacjom. Najważniejsze teraz to dokleić detale i zrobić widoczne instalacje do zbiorników paliwa, hamulców, etc. 

Linka z wyciągarki jeszcze nie podklejona nigdzie , więc trochę się zwija. 

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Pozdrowienia! 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kamil K”