[W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Lista kategorii: Pojazdy wojskowe Pojazdy wojskowe - Warsztaty

Moderator: FraSem

FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

Dzięki panowie, że mi tak kibicujecie :piwo: :piwo:
Awatar użytkownika
Kamil K
Posty: 336
Rejestracja: wt 16 paź 2018, 22:51

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: Kamil K »

Śliczny skraczyk, podziwiam. :piwo:
Konrad

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: Konrad »

Robi wrażenie.
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

Konrad pisze: ndz 11 kwie 2021, 15:58Robi wrażenie.
Kamil K pisze: pt 19 mar 2021, 15:50 Śliczny skraczyk, podziwiam. :piwo:
Dziękuję bardzo :) Tymczasem (po miesiącu!) wstawiam co ostatnio udało się zrobić z modelem. Gdy jeszcze szukałem zdjęć do tylnej ściany, przypomniałem sobie, że przecież mamy w Polsce takiego Shermana. Napisałem więc do jego właścicieli, czyli Panzer Farm. Podrzucili mi kilka fotek z jego renowacji i pozwolili pokazać je na forum za co im bardzo dziękuję :) Widać trochę przełączników, skrzynkę rozdzielczą i gaśnice.
Obrazek

Obrazek

Zacząłem więc sobie od podstawy pod gaśnice. Okazało się, że coś musiałem zepsuć ze składem amunicji, bo po wklejeniu podstawy pod gaśnice, ten nie chciał się zmieścić. Musiałem więc przesunąć gaśnice nieco do tyłu.
Obrazek

Przez dłuższy czas myślałem jaki kształt ma ten zagięty kawałem blachy. Po paru próbach wyszło coś takiego.
Obrazek

Obrazek

Następnie zacząłem podłogę wieży. Mieścił się na niej spust nożny armaty, zasobnik na 6 sztuk amunicji, fotel działonowego i jakieś mniejsze skrzynki. Zdjęć referencyjnych dużo nie ma więc w dużej mierze wzorowałem się na tym świetnym modelu w 1/18 http://www.shermantank.nl/sherman.htm Mam jedno zdjęcie pokazujące podłogę od spodu, jakieś zdjęcia z kawałkiem zasobnika na amunicję i zdjęcie tyłka czołgisty z fotelem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak więc zacząłem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rysunek mechanizmu obrotu wieży.
Obrazek

Oryginał:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W wieży były dwie nadlewki, które chamsko zeszlifowałem dremlem.
Obrazek

Od razu zrobiłem fakturę w całej wieży. Technika taka jak wcześniej. Płyn do czyszczenia aero i tapowanie pędzlem.
Obrazek

Obrazek

Wokół portu pistoletowego było niechciane wgłębienie. Powtykałem polistyrenu i zaszpachlowałem.
Obrazek

Oto jak to wyglądało na przykładzie Firefly'a.
Obrazek

Kilka zdjęć wieży zrobionych przeze mnie jakieś 5 lat temu. Wtedy nie wiedziałem, że mi się przydadzą ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obudowa wentylacji, a przynajmniej tak sądzę po tym gdzie ten element jest umieszczony.
Obrazek

Obrazek

Dodałem parę szczegółów do armaty.
Obrazek

Obrazek

Taka książeczka znalazła się na jednej z półek! Niby trochę inna wersja, ale w środku poza silnikiem to praktycznie to samo.
Obrazek

Przykładowa strona.
Obrazek

Porównanie. Otworu na wieże w oryginale i w modelu. Jak widać. W oryginale dziurki są na skraju otworu. W modelu nie. Widać też, że otwór prawie sięga tylnej ścianki. W modelu nie. Odległość otworu na wieżę od komory silnikowej również jest w modelu większa niż w oryginale. Wniosek: otwór w modelu jest za mały.
Obrazek

Obrazek

Poszerzyłem otwór prawie do linii dziurek.
Obrazek

Żeby zniwelować nierówności wynikające ze szlifowania, wkleiłem po obwodzie pasek polistyrenu.
Obrazek

Pojawił się problem. Po zamontowaniu wieży widoczne są otwory, które widoczne być nie powinny.
Obrazek

W tym miejscu jest uskok, który faktycznie powinien on być. Ale z tego co widziałem, to na niektórych czołgach był on większy, a na innych mniejszy.
Obrazek

Z tyły wieży uskok niestety zniknął, ale na reszcie obwodu pozostał.
Obrazek

No i dziurki już nie wystają.
Obrazek

Skrzynka do wieży.
Obrazek

Skrzynka i parę dupereli wklejone. Te małe prostokąty pod skrzynką i na prawo od niej to wieszaki na manierki. Na tym większym prostokącie na lewo o skrzynki będzie takie małe pudełko, do któreho będzie wchodzić kabel z radia. A z tego pudełka będzie wychodzić kabel do mikrofonu i słuchawek.
Obrazek

Na tylnej ściance zrobiłem kilka przełączników i skrzynkę rozdzielczą.
Obrazek

Obrazek

Jako, że poszerzyłem otwór w kadłubie by był taki jak w oryginale, to teraz przydałoby się upodobnić do oryginału również pierścień wieży. Najpierw zdjęcie oryginału i ilustracja RFM'u.
Obrazek

Obrazek

Zacząłem od wycięcia paska, na którym mieszczą się "łapki", dzięki którym wieża w modelu trzyma się kadłuba.
Obrazek

Obrazek

Po obwodzie nawierciłem 40 otworów, tyle ile jest wokół otworu w kadłubie. Białe kropki to zaszpachlowane otwory z poprzednich prób. Niby wyliczyłem odległość między dziurkami, ale wystarczyło, że przy zaznaczaniu punktów do nawiercenia lekko rozsunęła mi się suwmiarka, lub punkt zaznaczył się zbytnio wewnątrz okręgu i najpierw wyszło 38 otworów, a potem 42. Otworów nie zatykałem szpachlą, ponieważ ta jest zbyt miękka. Gdy chcemy wywiercić nowy otwór nachodzący na ten zaszpachlowany, to wiertło łatwo obsuwa się i odkrywa zatkany wcześniej otwór. Tak więc zamiast szpachlować, w każdy otwór wetknąłem odpowiedniej grubości okrągły profilek i wyszlifowałem na równo. Jak widać przymierzyłem też armatę.
Obrazek

Reszta pierścienia będzie drukiem 3D.
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: cooper69 »

Widzę, że się doktoryzujesz :)
Rafał B
Posty: 1701
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: Rafał B »

Nie bierz tego do siebie, bo prezentujesz tu kawał naprawdę solidnej i ciekawej roboty ale mam wrażenie, że miejscami chyba za dużo cienkiego kleju podlewasz. Cienki jest fajny, bo stosowany z umiarem niezmiernie pracę ułatwia ale podlany zbyt obficie powoduje, że zatraca się ostrość detali. Co gorsza, potrafi nawet uszkodzić co deliktaniejsze, powodując ich powierzchniowe nadżarcie. Widać to niestety dopiero na sporym powiększeniu. U ciebie także niektóre elementy nabrały miejscami chyba nieporządanych obłości, tracąc właśnie ten ostry detal.
Piszę to, bo mam z tym czasami, gdy się zapomnę podobny problem, a cienki nie wybacza :lol:
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

Rafał B pisze: pt 16 kwie 2021, 18:09 Nie bierz tego do siebie, bo prezentujesz tu kawał naprawdę solidnej i ciekawej roboty ale mam wrażenie, że miejscami chyba za dużo cienkiego kleju podlewasz. Cienki jest fajny, bo stosowany z umiarem niezmiernie pracę ułatwia ale podlany zbyt obficie powoduje, że zatraca się ostrość detali. Co gorsza, potrafi nawet uszkodzić co deliktaniejsze, powodując ich powierzchniowe nadżarcie. Widać to niestety dopiero na sporym powiększeniu. U ciebie także niektóre elementy nabrały miejscami chyba nieporządanych obłości, tracąc właśnie ten ostry detal.
Piszę to, bo mam z tym czasami, gdy się zapomnę podobny problem, a cienki nie wybacza :lol:
Dzięki za radę :piwo: Postaram się używać mniej kleju. Pisząc "cienki klej" masz na myśli rzadki?
Rafał B
Posty: 1701
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: Rafał B »

Tak, bo zakładam, że stosujesz Extra Thin Tamiya, lub Mr. Hobby ;)
...no chyba, że się mylę :)
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

Rafał B pisze: pt 16 kwie 2021, 18:24 Tak, bo zakładam, że stosujesz Extra Thin Tamiya, lub Mr. Hobby ;)
...no chyba, że się mylę :)
Nie mylisz się :)
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

Zrobiłem jeden z foteli, a konkretnie fotel działonowego/celowniczego. Najpierw jednak dwie fotki referencyjne. Miałem jeszcze dwie w książce, ale nie wiem, czy mogę je tu pokazać. Ze zdjęć, które mogę pokazać, jedno już przewinęło się gdzieś wcześniej.
Obrazek

Drugie pochodzi z jednego z tych dwóch filmów pokazujących wnętrze Shermana M4A2E8.
https://www.youtube.com/watch?v=WwfoRu9kfoA
https://www.youtube.com/watch?v=n_W9iGRkPdk
Obrazek

Fotel składa się z części metalowej i skórzanego obicia. Zacząłem oczywiście od elementu metalowego.
Obrazek

Obrazek

Obicie zrobiłem z masy dwuskładnikowej Tamiyi (tej z krótszym czasem schnięcia). Potem wilgotnym patyczkiem higienicznym zrobiłem w obiciu wklęśnięcie pozostałe po tyłku celowniczego :P Na jednym z boków obicia widać tulejkę zrobioną z paska aluminium. Wsuwało się w nią oparcie fotela. Ja postanowiłem zrobić fotel bez oparcia (tak jak na jednym zdjęciu referencyjnym).
Obrazek

Fotel dostał nóżek. Na szczęście nigdzie nie uciekł :mrgreen:
Obrazek

Obrazek

Fotel na miejscu.
Obrazek

Obrazek

Z przodu zrobiłem jeszcze sprężynę z drutu miedzianego i uchwyt służące zapewne do regulacji siedziska.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „FraSem”