[W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Lista kategorii: Pojazdy wojskowe Pojazdy wojskowe - Warsztaty

Moderator: FraSem

FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

[W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

Witam. Po przygodzie z latadłami wracam do akwariów. Eeeee... w sensie tanków. No o czołgi mi chodzi (taki głupi żarcik na początek). Jak widać w tytule, będzie to mój ukochany szurman w wersji M4A1. Będzie nosił barwy 1 Pułku Pancernego, 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Okres to początek 1945, zapewne marzec. Wymarzyłem sobie czołg taki jak na zdjęciu poniżej. Wpadł mi w oko (jeśli można to tak określić) za sprawą dość nietypowej cyfry "3" na skrzynce z tyłu wieży.
Obrazek

Fotkę znalazłem na fejsbukowej grupie poświęconej mojej ulubionej dywizji. Fotkę wrzucił bratanek faceta siedzącego na czołgu. Natomiast facetem siedzącym na czołgu jest zmarły w kwietniu zeszłego roku kpt. Wacław Tabecki. Co ciekawe wspominał, że podczas całej kampanii ani razu nie został ranny, mimo, że miał za sobą takie akcje jak ratowanie swojego dowódcy z płonącego czołgu.

Wracając do samej maszyny. Nie byłem pewien numeru rejestracyjnego. Wiem, że każdy M4A1 w 1 D.Panc. zaczynał się na "T-262". Dwa kolejne numery zidentyfikowałem jako "44". Ostatnia cyfra wyglądała mi na "1" albo "7". Oba pojazdy figurują w rejestrze, ale do tego z "1" na końcu Torosi robią kalki. Także postawiłem na "T-262447". Według informacji czołg dotarł do jednostki w styczniu 1945, dlatego datę zrobienia zdjęcia oszacowałem na marzec 45', a nie listopad 44'.

Wracając do modelu. Asuka, czyli same pozytywy. Oto krótki inbox:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka

Post autor: FraSem »

No to zaczynamy :mrgreen:

Na dobry początek posklejałem wannę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I wtedy ku mojemu przerażeniu stwierdziłem, że się nudzę! Jak to możliwe? Przecież to mój ulubiony sherman! No ale z drugiej strony to przecież Asuka. Tu wszystko pasuje. Gdzie tu wyzwanie, gdzie tu scratch!? Mam taką zasadę, że w każdym modelu muszę coś dodać od siebie. No to stwierdziłem, że wstawię silnik. Zamówiłem sobie silnik od Miniartu, bo pasuje do mojego shermana. Ale spytacie: I gdzie tu to wyzwanie? Przecież silnik wystarczy posklejać i wsadzić na miejsce!
Silnik to jedno, jest jeszcze to co wokół. Muszę dorobić cały wystrój komory silnikowej, czyli zbiorniki paliwa, okablowanie i inne duperele. Dobra, bo się strasznie rozpisałem, jakbym był super duszą towarzystwa, a przecież w realu jestem bardzo cichą osobą. A więc wziąłem się do roboty. Najpierw znalazłem z ojcem (który lubi mieć jakiś wkład w moje projekty) trochę zdjęć komory:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz czas na szkic i oszacowanie wymiarów przegrody oddzielającej silnik od przedziału bojowego za pomocą dostępnych zdjęć i modelu.
Obrazek

Jako, że przegroda w modelu jest dość dziurawa, dorobiłem sobie wstawkę z polistyrenu 0,3mm
Obrazek

Obrazek

Następnie przeniosłem część wymiarów z mojego szkicu na płytkę. Delikatnym nacięciem zaznaczyłem dwa pasy, na których będą zbiorniki paliwa. Narysowałem też obrys otworu przy podstawie i go wyciąłem.
Obrazek

Obrazek

Teraz czas na żaluzje po bokach otworu. Wyciąłem dwa prostokąty odpowiedniej wielkości, nieco je przyciąłem i zacząłem nacinać elementy pod kątem tak aby stworzyć imitację żaluzji.
Obrazek

Obrazek

Element przykleiłem na drugi, nieprzycięty element.
Obrazek

Powtórzyłem kroki i mam już dwie żaluzje. Przykleiłem je asymetrycznie względem otworu, tak jak to jest na zdjęciach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka

Post autor: Spotter »

Nuda nie jest zła, nuda jest dobra. Wtedy etap budowy modelu idzie szybko i sprawnie, nie trzeba tracić czasu na dorabianie, przerabianie itp. Bardzo lubię nudę. Ale malowanie to inna bajka ;) Czekam na ten etap z niecierpliwością. Bo budowa będzie aż do przewidzenia nudna i jednocześnie godna podziwu.
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka

Post autor: cooper69 »

Dawaj, dawaj.

Radek się TYLKO "brandzluje" malowaniem - luksusy ma (czyli pracownię full size) to może.
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka

Post autor: FraSem »

Stała widownia się zebrała, więc kontynuuję ;) Zrobiłem element, który w wolnym tłumaczeniu zwie się "jarzmo wyrzutu sprzęgła" Nie wiem do czego to służy, ale wygląda tak jakby podtrzymywało wał. Najpierw oszacowałem wymiary i wyciąłem kształt z polistyrenu.
Obrazek

Potem na element nakleiłem obramowanie z miedzianego drucika.
Obrazek

Wkleiłem element na płytkę i dorobiłem jeszcze kilka szczegółów.
Obrazek

Resztę w komorze silnika zrobię jak przyjdzie rzeczony silnik. Tymczasem doszły blachy, więc w międzyczasie zajmę się zewnętrzem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2552
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka

Post autor: Szydercza Gała »

A jak to się po angielsku nazywa?
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka

Post autor: FraSem »

Szydercza Gała pisze:A jak to się po angielsku nazywa?
clutch throwout yoke
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2552
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka

Post autor: Szydercza Gała »

Znaczy się widełki sprzęgła, albo we współczesnym angielskim clutch fork :D
Nawet wyglądają :lol: :lol:
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka

Post autor: FraSem »

Zewnętrze zacznę od faktury odlewu. Najpierw zamaskowałem miejsca, gdzie nie chcę mieć tego efektu.
Obrazek

Potem przygotowałem mieszankę szpachli Tamiyi i płynu do czyszczenia aero. Nakładałem to na kadłub tapując twardym pędzlem. Jako, że faktura nie była na kadłubie zbyt wyrazista, na koniec całość przeszlifowałem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do kadłuba poprzyklejałem uchwyty, i wloty powietrza.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka

Post autor: cooper69 »

Ja używam do tego standardowego kleju (np. Revell Contacta) i pędzlem ze świniny prostopadle tapuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „FraSem”