[W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Lista kategorii: Pojazdy wojskowe Pojazdy wojskowe - Warsztaty

Moderator: FraSem

cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: cooper69 »

Masz „newicę natręctw” w pełnej krasie. Znam to z autopsji ale już leczę :P
Większości i tak potem nie będzie widać ale... Ty będziesz wiedział, że jest.
Jedyne co osiągniesz to spokój wewnętrzny.
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

cooper69 pisze: czw 22 kwie 2021, 09:22 Większości i tak potem nie będzie widać ale... Ty będziesz wiedział, że jest.
Jedyne co osiągniesz to spokój wewnętrzny.
Wlaśnie kombinuję jak zaprezentować model. Myślałem nad jakąś podstawką przedstawiającą kompanię warsztatową. Wtedy będę mógł zdjąć wieżę i postawić ją gdzieś obok, albo powiesić na dźwigu.
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: Spotter »

Dobry pomysł. Wtedy ten cały trud ma sens, bo będzie można to ładnie zaprezentować.
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

Po przeczytaniu dyskusji o barwach sprzętu brytyjskiego w wątku Spottera i przeczytaniu paru wpisów w internecie, moje całe wyobrażenie na ten temat zostało podeptane i zniszczone :lol: Byłem święcie przekonany, że nasze Shermany II przemalowywano, bo w książeczce "Śladami polskich gąsienic" tom. 19 w jednym z opisów czytamy: "Czołg w kolorze S.C.C.15 Olive Drab Zgodnie z wytycznymi ACI 533, w których NAKAZANO przemalowanie wszystkich amerykańskich pojazdów malowanych farbą No.9 Olive Drab"

A co piszą w internecie? No dokładnie to samo, tyle że na odwrót! Na wszystkich forach znalazłem informacje, że SCC 15 wprowadzono po to, żeby NIE przemalowywać amerykańskich pojazdów. Ponadto piszą, że z Shermanów w SCC. 15 malowane były tylko firefly'ie. Czyli nawet Shermany V były w amerykańskim drabie. Teraz nie pozostało mi nic tylko znaleźć surowy tekst ACI 533.
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

Straszny ze mnie leń, od miesiąca nic nie pokazałem :oops: Ale za to coś skleiłem! Tempo mam jednak żółwie.

Za fotelem działonowego, który pokazywałem ostatnio, stały dwie skrzynki. Tak naprawdę było różnie, bo w książeczce są dwie, a w modelu RFM'u jest jedna o dziwnym kształcie. Jak już mówiłem, straszny ze mnie leń i zdecydowałem się na dwie prostsze skrzynki.
Obrazek

Obrazek

Za nożnym spustem armaty i km'u stał drugi, awaryjny spust armaty.
Obrazek

Obrazek

Sherman na filmie, do którego link dawałem wcześniej, jest wyposażony w brytyjskie radio Wireless set No. 19, czyli standardowe radio montowane w czołgach jednostek polskich, brytyjskich kanadyjskich oraz, co ciekawe w czołgach dostarczonych z zachodu do ZSRR. Dlatego radia te często miały napisy eksploatacyjne pisane cyrylicą. Takie "rosyjskie" wersje tego radia trafiały też do II Korpusu Andersa o czym w swoim filmie o universal carrierze mówi TANK HUNTER. Było tak ponieważ żołnierze II Korpusu przybyli ze wschodu i lepiej znali rosyjski niż angielski. Nie wiem czy radia z takimi opisami trafiały do Maczka. Ot taka ciekawostka i tylko ciekawostka, bo przecież nie będę pisał cyrylicą na radiu w 1/35 ;) Jeszcze nie będę montował radia. Wstawiłem to zdjęcie raczej by pokazać półkę na radio. Jest ona identyczna jak w Shermanach używanych przez Amerykanów. Zmieniało się tylko samo, że tak powiem, urządzenie do komunikacji na odległość, żeby po raz setny nie używać słowa na literę "r". Tutaj link to filmu TANK HUNTER'a https://www.youtube.com/watch?v=RbaQSlFUYj8
Obrazek

Zrobiłem wspomnianą półkę (to słowo też pojawia się u mnie zbyt często)
Obrazek

Zaczyna mścić się to, że skleiłem wieżę przed zrobieniem wnętrza. Teraz budowa przypomina raczej robienie statku w butelce ;) Z wklejeniem półki męczyłem się jakąś godzinę. Trzyma się ona tylko na dwóch narożnikach.
Obrazek

Fotele kierowcy i strzelca przedniego, podejście No.2 Poprzednie wyszły za małe i tyłki się tankistom nie mieściły.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brakuje jeszcze oparć, które pomaluje oddzielnie i wkleję na koniec. Na razie fotele są tylko wpasowane więc mogą być trochę krzywe.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Były one regulowane więc pozwoliłem sobie nieco bardziej opuścić jeden fotel.
Obrazek

Doszły brakujące sprężyny i wajchy do regulacji.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj widzimy wajchę znajdującą się pod zamkiem armaty. Służyła ona do ręcznego otwierania zamka przed pierwszym wystrzałem. Następnie należało wepchnąć nabój do komory i zamek zatrzaskiwał się automatycznie. Po wystrzale otwierał się automatycznie i wyrzucana była łuska.
Obrazek

Wajchę wyciąłem rzecz jasna z polistyrenu
Obrazek

Obrazek

Tymczasem wracam tam gdzie narodził się cały pomysł z wnętrzem, czyli do komory silnikowej. Znalazłem bardzo fajny warsztat shermana M4 w skali 1:1 https://hmvf.co.uk/topic/16241-sherman- ... pGxqoVEbLc

Zacząłem od zbiorników paliwa.
Obrazek

Obrazek

Na górze zamiast wlewów są zaślepki. W późnych wersjach wlewy zostały usunięte i te dwa zbiorniki były połączone rurką z sąsiednimi zbiornikami znajdującymi się w kadłubie.
Obrazek

Po bokach znajdowały się dwie dodatkowe płyty. Z widocznego otworu wychodziła rurka łącząca dwa zbiorniki paliwa.
Obrazek

Dodałem śruby i owe rurki. Potem zorientowałem się, że płyta sięga nieco za bardzo w dół. Niestety na tym etapie nie miałem za bardzo jak tego naprawić. Ale na końcu ten błąd będzie praktycznie niewidoczny.
Obrazek

Obrazek

Zastanawiałem się przez pewien czas jak pobrudzić silnik, aż zobaczyłem to zdjęcie. Jak widać silnik jest mocno zakurzony i ma sporo miejsc tłustych i takich, z których pył się starł.
Obrazek

Najpierw naniosłem pigment i utrwaliłem je pigment fixerem. Potem pędzlem z małą ilością lakieru błyszczącego i satynowego zrobiłem plamy.
Obrazek

Obrazek

Pomyślałem, że w komorze silnikowej będzie może więcej widać jak zdejmę rury wydechowe. Tak też zrobiłem.
Obrazek

Oprócz tego, że silnik był przymocowany czterema śrubami do ścianek i zbiorników paliwa, to był usadowiony w takiej "półobręczy"
Obrazek

Najpierw wyciąłem podstawowy kształt. Trochę mi to zajęło zanim średnica pasowała do silnika i elementy ze sobą nie kolidowały.
Obrazek

Potem doszły inne szczegóły i wszystkie śrubki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Element trafił na miejsce.
Obrazek

Obrazek

Przy lewej ściance stoją sobie takie dwie skrzynki. Szczerze mówiąc to nie wiem do czego one służyły.
Obrazek

Obrazek

Z jedną miałem nieco problemów. Proporcje mi nie pasowały. Raz była za wysoka, raz za wąska. Ale w końcu znalazłem złoty środek.
Obrazek

Z drugą nie było już takich problemów. Wygląda to tak.
Obrazek

Do każdego z wewnętrznych zbiorników było przyczepione takie pudełko, którego przeznaczenia również nie znam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Silnik w dalszym ciągu pasuje. To dobrze :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Shadowmare
Posty: 217
Rejestracja: czw 16 lip 2020, 13:43

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: Shadowmare »

Super dłubanina, chyba się pomylili i silnik od samolota wsadzili temu czołgowi :lol:
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: cooper69 »

Zgadza się to Continental lotniczy.
Rafał B
Posty: 1703
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:13

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: Rafał B »

Shadowmare pisze: ndz 23 maja 2021, 10:41 Super dłubanina, chyba się pomylili i silnik od samolota wsadzili temu czołgowi :lol:
Bo pierwotnie Sherman miał być samolotem, ino miał tak pancerną konstrukcję, że postanowiono zrobić z niego pojazd lądowy dorzucając mu napęd gąsienicowy :lol:
Silnik gwiazdowy tymczasem okazał się tak sprawny i wydajny, że znalazł on zastosowanie także i w innych konstrukcjach lotniczych.
...to tak z cyklu historii alternatywnych 8-)
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: FraSem »

Lee jeszcze latał. Shermana uziemili, ale silnik został.
Obrazek
Awatar użytkownika
Shadowmare
Posty: 217
Rejestracja: czw 16 lip 2020, 13:43

Re: [W] Sherman w gąsienicach, M4A1 1 Pułk Pancerny - Asuka 1/35

Post autor: Shadowmare »

cooper69 pisze: ndz 23 maja 2021, 14:10 Zgadza się to Continental lotniczy.
Wiem wiem, aż takim ignorantem czołgowym nie jestem :)
FraSem pisze: ndz 23 maja 2021, 17:49 Lee jeszcze latał. Shermana uziemili, ale silnik został.
Pionowzlota mogli zrobić, latałby i strzelał z góry w cienki pancerz, myślę, że dobra koncepcja 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „FraSem”