MG-PANZERNEST RPM 1/35

Moderator: ROMAN

Awatar użytkownika
ROMAN
Posty: 146
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 04:34

MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: ROMAN »

Witam, inauguracyjnie rozpocznę dość nietypowym modelem. Jest nim model firmy RPM w skali 1/35 i tu posłże się notką ze strony Muzeum

Mobilne stanowisko MG-Panzernest
Mobilny schron dla pojedynczego karabinu maszynowego – MG-Panzernest, został skonstruowany w Niemczech na początku lat czterdziestych XX wieku. Według założeń zasilić miał on zespoły fortyfikacyjne w Europie, stanowiąc wysunięte stanowisko ogniowo -ubezpieczające. Debiut bojowy obiektu miał miejsce na froncie wschodnim w roku 1943. Od tamtego czasu MG - Panzernest instalowano jako dzieła stałe na liniach umocnień Wału Zachodniego, kolejnych pasm obronnych, zlokalizowanych na terenie Półwyspu Apenińskiego oraz na Wale Pomorskim. Transportowano go w pozycji odwróconej, przy pomocy jednoosiowego wózka z długim dyszlem, niekiedy wspomaganego dwukołowym przodkiem. Zestaw uzupełniał pręt służący do ustawienia schronu w odpowiednim kierunku, po jego zainstalowaniu w wykopie.

MG - Panzernest wykonano ze stali metodą odlewania. Jego zasadniczą substancję tworzy monoblokowa kazamata – schron właściwy. W oryginale wyposażona ona została w ruchome przesłony otworu strzelniczego, wizjera tylnego oraz gniazd peryskopów, jak również w uchylaną ku dołowi, pancerną klapę wejściową. Wewnątrz znajdowała się laweta karabinu maszynowego MG-34 albo MG-42, napędzany mechanicznie układ wentylacyjny z kominem oraz półki na skrzynki z amunicją, pojemniki na narzędzia i części zamienne uzbrojenia oraz pojedynczy aparat telefoniczny. Całość uzupełniała para obracanych ręcznie, prostych, rurowych peryskopów.


Obrazek

tekst pochodzi ze strony:
http://www.muzeum.kolobrzeg.pl/index.ph ... &Itemid=52


A teraz model. Ilość części nie powala. No ale koncepcja skromna to i dobrze. Flaga widać poprawna politycznie.

Obrazek

Obrazek

Jakość wyprasek jak i samego tworzywa .... przeboleje ;)

Obrazek

Śodek spartański ....

Obrazek

Obrazek

.... to i spartańskie malowanie w typie "wczesnego szaletu"

Obrazek

Obrazek

Po sklejeniu elementów naprawdę niewiele

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W wersji transportowej jest oczywiście do góry nogami. :lol:

Obrazek

Obrazek

Wcześniejszą rdze posypałem rdzawym pigmentem, potraktowałem płynem a całość pomalowałem na kolor właściwy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście całość tych rdzawych fanaberi jakąś ostrą szczoteczką trzeba będzie zetrzeć.
Do tego będzie jeszcze podstawka, ale to w następnym odcinku.

pozdrawiam
Slash

Re: MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: Slash »

Ciekawy wynalazek. Jakoś kłóci mi się idea samobieżnego bunkra ze szprychowymi kołami. Planujesz ostatecznie pozostawić der wynalaz w tej niewdzięcznej transportowej pozycji czy może jakąś podstaweczkę?
Awatar użytkownika
ROMAN
Posty: 146
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 04:34

Re: MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: ROMAN »

On nie jest samobieżny Bartek. Stoi odwrotnie niż jest transportowany. Swoją drogą trzeba sporo "pary" w mięśniach by tego cudaka odwrócić i przywdziać mu koła.

Podstawkę właśnie kończe. Bardziej spodobał mi się w wersji bojowej niż transportowej. W wesji transportowej to wygląda jak jakaś więzienna riksza.

Podstawka tradycyjna. Pianka budowlana, balsa, piasek z wikolem, komosa, malowanie zlewkowe z brudów farb.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
spiton

Re: MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: spiton »

Zajda go z prawej. Żle ustawiłeś ,-)) A wynalazek niezły, i jak zwykle zrobiony z klasą.
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: KFS-miniatures »

podstawka bez modelu- świetna. model bez podstawki- świetny. kompilacja obydwu- taka sobie.
Slash

Re: MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: Slash »

Z samobieżnością chodziło mi o to, że bunkier jest przenośny. Sama idea przenośnego bunkru brzmi nietypowo, a co dopiero na kołach szprychowych :)
Czy ze zgraniem całości chodzi o to, że model zdaje się nie grać pierwszej roli?
Awatar użytkownika
ROMAN
Posty: 146
Rejestracja: ndz 24 cze 2012, 04:34

Re: MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: ROMAN »

Jak się dobrze przyjrzeć to zajść go można z każdej strony. Bez znaczenia na miejsce usytułowania w terenie. Nie ma bocznych otworów strzelniczych a nawet wizjerów. Wąski kąt ostrzału sugeruje raczej ostawienie jak z obrazka na opakowaniu. Tam też jest nasyp ziemi z tym, że po prawo. Panzernest ma na stropie dwa peryskopy co też może sugerować ustawienie w zagłębieniach terenu. Sam w sobie gdyby stał na otwartej przestrzeni byłby idealnym celem dla jakiejkolwiek armaty. Moja koncepcja winiety było właśnie wycofanie obiektu w skrajny głąb tematu a plan pierwszy wykorzystać do nadania jakiejś akcji. Jakby nie patrzeć, winieta to wycinek czegoś szerszego.

Winietka z zasady wczesnozimowa miała być, więc ten bury kolorek zasypał śnieg. Jak to u mnie bywa nie mogłem się oprzeć by jakiegoś figuranta dla zobrazowania nie ustawić i przy okazji kilka zdjęć zrobić. Tej figurki docelowo nie będzie to tylko poglądówka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Siara
Posty: 501
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 14:39

Re: MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: Siara »

Moim zdaniem z figurka fajnie. Z figurka stojaca obok Panzernest-u.
Panzer
Posty: 1022
Rejestracja: pn 25 cze 2012, 10:44

Re: MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: Panzer »

Swoją drogą Niemcy byli naprawdę jebnięci. To jest pomysł rodem z Wielkiej Wojny i to opracowany przez nie kogo innego jak pewnego wojaka z CK armii....
Komentarze na polskich forach dyskusyjnych? Tak ja to widzę:
Obrazek
tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: MG-PANZERNEST RPM 1/35

Post autor: tankmania »

A ja bym dał ze dwa zwłoki w przeciwległym narożniku. Podniosłoby to jeszcze dramaturgię tej "mrocznej" machiny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ROMAN”