Armata plot wz. 37 St 1/35 scratch

Moderator: Jendrass

Jendrass
Posty: 37
Rejestracja: pn 25 cze 2012, 20:36

Armata plot wz. 37 St 1/35 scratch

Post autor: Jendrass »

Model polskiej armaty plot. kal 75 mm produkowanej przez Towarzystwo Starachowickich Zakładów Górniczych SA, znanych jako Zakłady Starachowickie.
Armata wz. 37 była rozwojową wersją dwuosiowej armaty plot. wz. 36. Półstałą wersję działa stworzono głównie z myślą o jednostkach obrony przeciwlotniczej typu stałego, służących do obrony miast, zakładów plot czy dużych węzłów kolejowych. Dywizjony wyposażone w 12 armat tego typu posiadały najczęściej tylko 1-2 ciągniki artyleryjskie typ C4P.

Model niby na ukończeniu ale przed ostatecznym malowaniem dojdzie pewnie jeszcze kilka drobiazgów:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu-72
Posty: 97
Rejestracja: sob 14 wrz 2013, 12:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Armata plot wz. 37 St 1/35 scratch

Post autor: Lechu-72 »

Niezła dłubanina, nawet nie wiedziałem że mieliśmy taka armatę 8-)
Pozdr
Jendrass
Posty: 37
Rejestracja: pn 25 cze 2012, 20:36

Re: Armata plot wz. 37 St 1/35 scratch

Post autor: Jendrass »

Lechu

Do wybuchu wojny armat wz. 36 (2 osie) wz. 37 (półstała - 1 oś) oraz wz.38 (2 osie, unowocześniona wz. 36) wyprodukowano zaledwie 52 sztuki (13 baterii), a produkcja kolejnych zamówień była w toku. Armaty w/w wzorów były sprzętem b. nowoczesnym, mogącym swobodnie konkurować z najlepszymi światowymi konstrukcjami. Baterie/dywizjony dodatkowo wyposażone w aparaty centralne i dalmierze PZO-Lev, nasłuchowniki Goerza, reflektory Sautter-Harle (śr. lustra 150 cm) strzelały na tyle celnie, że zdarzały się trafienia w bombowce niemieckie pierwszą salwą.
Plan rozbudowy artylerii plot dla WP miał się zakończyć w 1942 roku. Do września 1939 cała polska artyleria przeciwlotnicza została zmotoryzowana i stale doposażano ją w najnowszy sprzęt - armaty Boforsa (1 i 2 osiowe), dalmierze, przeliczniki artyleryjskie etc. Wbrew pozorom i komuszej propagandzie, artyleria plot była jedną z najnowocześniejszych gałęzi WP. Dla armat 75 mm St przewidziano też nowoczesne ciągniki artyleryjskie PZinż 343/342, pierwsze miały wejść do służby w I połowie 194 roku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu-72
Posty: 97
Rejestracja: sob 14 wrz 2013, 12:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Armata plot wz. 37 St 1/35 scratch

Post autor: Lechu-72 »

Dzięki za info, artyleria plot to nie moja działka, ja raczej w samolotach robię
Pozdr
Jendrass
Posty: 37
Rejestracja: pn 25 cze 2012, 20:36

Re: Armata plot wz. 37 St 1/35 scratch

Post autor: Jendrass »

Lechu-72 pisze:Dzięki za info, artyleria plot to nie moja działka, ja raczej w samolotach robię
Pozdr
Obie dziedziny jednak się łączą. Jedni przeważnie zwalczają drugich ;)
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: Armata plot wz. 37 St 1/35 scratch

Post autor: KFS-miniatures »

nawiasem mówiac, jak by zebrac terminy dostaw, terminy zakonczenia produkcji itd., to jak by wojna wybuchła góra dwa miesiące później, to przed sowietami wp broniło by się na wzgórzach seelow. a potem odbierało teren
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jendrass`s PZInż”