Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Moderator: Robert P

tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: tankmania »

KFS-miniatures pisze:piszę od dawna
Czyli rozumiem, że:

Palisz
Pijesz
i...


Piszesz.
:lol:
Awatar użytkownika
Robert P
Posty: 883
Rejestracja: pn 09 lip 2012, 08:36
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: Robert P »

KFS-miniatures pisze:dobór materiału zalezy od osobistych preferencji. tobie jednak radze, ze względu na doświadczenie w kartonie o którym wspominałes, robic z polistyrenu. ale spróbój, co latwiej co obrabiac- blachę, czy plastik.
Myślałem o wklejeniu odpowiednio wyciętego kształtu blaszki, aby już jej nie obrabiać. Ale może i masz rację, że plastik byłby mniej kłopotliwy. Chyba jednak wyrżnę te bałwany.
Mam jeszcze taki zgryz. Ta jedna lotka była cieńsza na części swojej długości (3 zdjęcie na samym początku warsztatu). Po szlifie zrobiła się jeszcze cieńsza i zastanawiam się czym na takiej długości nadłożyć materiału:
1. CA
2. przykleić płytkę 0,25 wtapiając ją klejem Tamiya
3. użyć masy z której robiłeś figurkę 120mm

Jeśli będę usuwał te grubaśne bałwany naśladujące zawiasy lotek, to lepiej usunąć wszystkie na raz, wyprowadzić wtedy lotki na ludzi, zrobić linie i nity, czy może lepiej usuwać pojedynczo i od razu zastępować polistyrenem
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: KFS-miniatures »

unikaj klejenia warstw na cienki klej tamiya. plastik staje sie trwale bardziej miekki i porowaty, z tendencjami do 'siadania'. Cyjanoakryl powinien byc dobry do 'retuszu profilu'
tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: tankmania »

Robert P pisze: Myślałem o wklejeniu odpowiednio wyciętego kształtu blaszki, aby już jej nie obrabiać. Ale może i masz rację, że plastik byłby mniej kłopotliwy. Chyba jednak wyrżnę te bałwany.
Ciężko piłować tak małe kształty w powietrzu. Lepiej przykleić do jednego elementu (np. skrzydła. do takiego którym lepiej manewrować i nie ma co uszkodzić) i na tym elemencie doprowadzić do żądanego kształtu, a dopiero potem dokleić drugi element.
Robert P pisze: Mam jeszcze taki zgryz. Ta jedna lotka była cieńsza na części swojej długości (3 zdjęcie na samym początku warsztatu). Po szlifie zrobiła się jeszcze cieńsza i zastanawiam się czym na takiej długości nadłożyć materiału:
1. CA
2. przykleić płytkę 0,25 wtapiając ją klejem Tamiya
3. użyć masy z której robiłeś figurkę 120mm
1/2 czyli płytka na CA.

Robert P pisze: Jeśli będę usuwał te grubaśne bałwany naśladujące zawiasy lotek, to lepiej usunąć wszystkie na raz, wyprowadzić wtedy lotki na ludzi, zrobić linie i nity, czy może lepiej usuwać pojedynczo i od razu zastępować polistyrenem
To zależy od wprawy. Ja bym uwalił wszystko, ale wtedy pozbawisz się bazy do zachowania odstepu. Więc może lepiej będzie po jednym wymieniać i dopasowywać.
Awatar użytkownika
Robert P
Posty: 883
Rejestracja: pn 09 lip 2012, 08:36
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: Robert P »

Z zastąpieniem tych zawiasów lotek może być kłopot. Umieszczone są one na samej końcówce spływu, gdzie grubość tworzywa w tym miejscu jest w granicach 0,4mm. To jeśli chodzi o dolną połówkę skrzydeł. Górna jest podobna w grubości spływu. Jak po wklejeniu nowych zawiasów zeszlifuję od środka krawędź spływu żeby ją pocienić (powiedzmy na 0,15mm na stronę), to mam wątpliwości, czy te zawiasy będą się miały jeszcze czego trzymać. Nie chodzi tu zatem o samo wykonanie, ale o to, czy to łączenie zawiasów będzie w miarę wytrzymałe na tak malutkiej powierzchni przylegania. Zaczynam się zastanawiać, czy tylko nie pocienić tych zawiasów co są, bo jednak z całą resztą stanowią jednorodny materiał. Coś za dużo tych rozterek jak na jeden model...
tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: tankmania »

Musiałbyś naciąć krawędź spływu i wkleić w nacięcie płytkę żeby była większa powierzchnia styku. I dopiero wtedy nadać kształt.
Awatar użytkownika
Robert P
Posty: 883
Rejestracja: pn 09 lip 2012, 08:36
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: Robert P »

Chroniczny brak czasu nie pozwala mi niestety na więcej. Dłubanina z wczorajszego wieczora i kawałka dzisiejszego. Ponieważ w genialny sposób znowu spartoliłem otworki pod popychacze lotek, to w tych miejscach wydłubałem sobie otwory inspekcyjne:

Obrazek

i zastosowałem zestaw naprawczy nr. 1 z Hipa 1mm i CA:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tu można zaobserwować uwięziony mój kod genetyczny, co może sugerować, jak się wczoraj nad tym .... hmmmm.... starałem?. Szerokość fasolki. 0,7mm, jeszcze przypchana pyłem:

Obrazek

Kolega Edek proponuje dodatek jak po lewo:

Obrazek

i tu mam zgryz. W AeroDetail nie jest to pokazane, bo zasłania stojak do którego jest zamocowane koło i nie wiem czy taka felga występuje w G2. Drugi zgryz jest taki, że na tych zdjęciach opona jest łysa bez bieżnika, tylko tam jest sfotografowana wersja D. W Kagero bieżnik jest, ale nie ma ażurowej felgi. Czy ktoś może coś wie co w której wersji występowało a co nie?

A teraz czeka mnie zamiana tych bałwanków na zawiasy:

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Robert P
Posty: 883
Rejestracja: pn 09 lip 2012, 08:36
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: Robert P »

Chyba upał rzucił mi się na głowę. Miało być inaczej, a wyszło że odciąłem lotki:

Obrazek

Zostawiłem mały ślad po tym co odciąłem i w osi tego śladu zrobiłem małe nacięcia nie tylko pod przyszłe zawiasy, ale również po to, aby nie błądzić i nie szukać miejsca w którym miałyby być. Podobnie zrobię teraz z lotkami.

Obrazek

Odcięte lotki będzie mi łatwiej doprowadzić do przyzwoitego stanu, a i łatwiej poprawić linie i porobić nity. Tudzież mam taką nadzieję, że mi wyjdzie.

Jak całą tą robotę spierdolę malowaniem, to się chyba obrzezam. :lol:
tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: tankmania »

Robert P pisze: Jak całą tą robotę spierdolę malowaniem, to się chyba obrzezam. :lol:
Luzik, napiszesz, że właśnie taki brzydki Ci się podoba i zrobisz zdjęcie na tle osiedla żeby pokazać, że wygląda realnie.
Awatar użytkownika
KFS-miniatures
Posty: 6382
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 01:23
Kontakt:

Re: Ju87-G2 1/48 Hasegawa

Post autor: KFS-miniatures »

Robert P pisze:ak całą tą robotę spierdolę malowaniem, to się chyba obrzezam. :lol:
ale to tylko raz się da..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Robert P”