Namiot bezcieniowy PCV z LED

Pomysły, pokazy, pytania
apsynth
Posty: 5
Rejestracja: sob 17 maja 2014, 11:26

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: apsynth »

Zastanawiam się czy nie zrobić sobie panelu z pasków LED. Tylko jeszcze nie liczyłem jak to wyjdzie cenowo, ewentualnie diody zamówię u chińczyków i samemu coś zmotam. Jakby pokombinować z diodami o różnej barwie i pospinać je w małe obwody to można by w ograniczonym zakresie sterować temperaturą światła. Tak se myślę...
levee

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: levee »

To zależy od jakości diód użytych do zrobienia takiej taśmy. Ogólnie im wyższy CRI (wskaźnik oddania barw), tym lepiej.
Tutaj jest ciekawy materiał video z cyklu "du-it-jorself" o budowaniu takiego panelu diodowego na kupnych od chinczyka dobrej jakości taśmach (CRI=80+) oraz na sterownikach PWM o wysokiej częstotliwości (brak migotania przy kręceniu video) - sterowniki są do mieszania dwóch temperatur barwowych.
Bazując na pomyśle z tego widea złożyłem sobie trzy takie panele o łącznej mocy ok 70W. Jakby co to służę pomocą
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: potez »

kombinacja ma sens ale życze szcześcia w poszukiwaniu pasków LED, które "jakotako" oddaja kolory. Praktycznie wszytko co jest ściągane z chin jest robione z odrzutów.
Jedyne sensowne paski dostepne w Polsce są z samsunga lub osrama ale te z wysokim CRI sa cholernie drogie.
tak, jestem #ponurymodelaż
levee

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: levee »

no ale przecież nie mówimy tutaj o laboratoryjnej dokładności pomiarów
poza tym te odrzuty z chin są imho lepsze niż "zwykłe" paski ledowe z allegro i imho lepsze od świetlówek "foto" - nie mierzyłem tego, to tylko odczucia z oglądania tej samej scenki oświetlonej jednym i drugim źródłem światła
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: potez »

Akurat mam tego tony na laboratorium. Masakra. Wystarczy że prawdziwe CRI jest poniżej 80 ( bo co tam pisza na opakowaniach i w ulotkach to można sobie w buty włożyć) i już jest jazda :(
Te odrzuty z chin to dokładnie to samo gówno, które jest sprzedawane za 5 zeta za metr na allegro. nie ma innego. Po prostu paski robi się z odrzutów z chipów, nie są biningowane itp itd. pomijam fakt, że się szybko wypalaja i juz po kilkunastu użyciach zmienia się natężenie światłą i temp barwowa. Czasami temp barwowa powoduję, że wygląda to lepiej, zwłaszcza jak nie ma 10000K czy 12000K i wtedy wszystko jest niebieskie :(
Świetlówki kompaktowe foto, jeśli są rzeczywiście foto są bardzo przyzwoite ale to już resztówka, fabryki świetlówek się zamykają za chwilę znikną.
Z oddawaniem barw jest chujnia w LEDach. Na dzisiaj ani philips ani Osram nie maja w ofercie nic ledowego do poligrafii a to najbardziej pokazuje jaki jest problem. Tanio nic nie da się zrobić. Sa specjalistyczne oświetlenia ale wszystkie mają specjalizowane spektrum barw - do żarcia, ciuchów czy dla jubilerów.
Po prostu będzie problem jak okaże się, że nie idzie zrobić jednolitego koloru cienia w namiocie albo zielony i brązowy mają zupełnie inny kontrast między sobą na modelu niż na zdjęciu.
Najlepsze żródełko LEDowe na dzisiaj to panele LED foto ale są koszmarnie drogie.
Najtańsze domowe rozwiązanie to żarówki halogenowe o barwie światła dziennego - ok 5000K. Tu się nie da nic spieprzyć one po prostu ze względu na konstrukcję mają pełne oddawanie barw. Problemem jest tylko temperatura ale jak się nie robi długich sesji foto to nie problem. Najtaniej wychodzą G9 ~50W trzy takie lampki i można trzaskac zdjęcia w namiocie ;)
To tak w ramach narzekania. Bo jak ktoś robi zdjęcia do neta to nie problemu, wszystko się nadaje i tak gucio na tych zdjęciach widać. Co innego jak trzeba zrobić zdjęcia do artykułu i mieć dobre kolory do tego. :lol:
A no i jeszcze tak drobna perełka w żarówkach LED - te najpopularniejsze cholernie migoczą - dużo bardziej niż świetlówki, fachowo nazywa się to tętnieniem światła. Mocno niewskazane do prac precyzyjnych a normalne w tanich konstrukcjach z prostymi zasilaczami. :?
tak, jestem #ponurymodelaż
levee

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: levee »

Zacny potezie, ja wiem że Ty jesteś branżowiec, dzięki za obszerne objaśnienie rynku :piwo:

Natomiast co do podlinkowanego wcześniej przeze mnie filmiku, to będę obstawiał przy swoim. Tam jest wszystko to, o co pytał apsynth - mieszanie dwóch temperatur na sterownikach PWM o dużej częstotliwości (nie ma mowy o tetnieniu) i diody jednak zdecydowanie lepsze niż z allegro za 5zł (ale może akurat trafiły mi się mniej wybrakowane)
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: potez »

Wystarczy dwa zasilacze w dwóch obwodach stałoprądowe i jużnie tętni 8-)
A na poważnie - trzeba jeszcze uwazać przy robieniu takicgh zabawek, żeby nie uszkodzić wzroku tym ludziom, których będziemy oświetlać ;( Można sobie naprawdę zrobić dużą krzywdę jak się odpali z taką gęstością diody i na to popatrzy :(
tak, jestem #ponurymodelaż
levee

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: levee »

Ale jeszcze ściemnianie miało być do płynnej regulacji temperatury barwowej :D więc coś jeszcze trzeba wstawić za tymi zasilaczami
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: potez »

dimmer do ledów. akurat można kupić bez problemu dobre konstrukcje stałoprądowe, nawet sterowane pilotem na RF 8-)
Żonie w łązience takie coś zainstalowałem jak jej robienie do makijażu robiłem. Tylko porządne paski są na 24V :lol:
tak, jestem #ponurymodelaż
levee

Re: Namiot bezcieniowy PCV z LED

Post autor: levee »

Co prawda nie jest to forum elektronicze ani oświetleniowe, ale że dyskusja jest megaciekawa, to się odniosę.
potez pisze:A na poważnie - trzeba jeszcze uwazać przy robieniu takicgh zabawek, żeby nie uszkodzić wzroku tym ludziom, których będziemy oświetlać ;( Można sobie naprawdę zrobić dużą krzywdę jak się odpali z taką gęstością diody i na to popatrzy :(
Ależ wodzu, co wódz?! A oświetlenie tych ludzi prosto w oczy foto-świetlówkami, pro foto led panelem lub flashem to nie uszkodzi im wzroku? Te chińskie odrzuty promieniują w uv?
Bardziej w takich samoróbkach obstawiałbym ryzyko związane z niewprawnym polutowaniem i zwraciem w układzie, albo jakieś ryzyko pożarowe.
potez pisze:Tylko porządne paski są na 24V
No ale czym taki pasek na 24v się różni od tego na 12v? Diódkami chyba nie - wydaje mi się, że tylko tym, że przy wyższym napięciu nie trzeba prądów dużych pchać, co ma znaczenie dla dużych układów - wtedy taśmy miedziane mogą mieć za małe pole przekroju
potez pisze:dimmer do ledów. akurat można kupić bez problemu dobre konstrukcje stałoprądowe
A jak tam jest regulowana jasność? Napięciem? Natężeniem? Bo jak rozumiem diody przy takim dimmerze świecą światłem ciągłym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki i sztuczki”