Rozcieńczanie farb akrylowych

Pomysły, pokazy, pytania
Joe Bidon
Posty: 18
Rejestracja: pn 15 mar 2021, 12:14

Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: Joe Bidon »

Witam,
mam kłopot z doborem chemii by sensownie rozcieńczyć akryle Tamki co skutkuje problemami podczas malowania semi-transparetnymi warstwami.
Przetestowałem 3 różne środki mieszając je zamiennie z XF15, rozcieńczenie 1:5 na korzyść finera:
1. Mr. Levelling Thinner - farba w zasadzie się w ogóle nie miesza z medium, po 15 minutach pigment radośnie osiada na dnie pojemnika. Ma to niestety przełożenie na malowanie aerografem. Maluje się płynnie do momentu w którym niespodziewanie zaczyna 'lać'. Zachowuje się tak jakby już w zbiorniku dochodziło do odseparowania thinnera od pigmentu (ale tu być może dokładam swoje bo leję za dużo mikstury więc pigment zdąży osiąść(?))
2. IPA - j.w. z tą różnicą, że farba schnie znacznie szybciej. Bywa, że z czasem zrobi się glut na iglicy. Zrezygnowałem z eksperymentowania tym medium.
3. dedykowany X20A - miesza się elegancko, ale po pewnym czasie zasycha na iglicy ale to akurat do opanowania
Problem polega na tym, iż w przypadku mieszania z MLT XF-15 mieszanka była jak trzeba czyli należycie kryła oraz kolor był odpowiednio nasycony, ale po pewnym czasie zaczyna 'siać i pluć'. W przypadku X20A zasadniczo cały czas jest ok, ale farba również zasycha i ma beznadziejny kolor (albo będąc bardziej precyzyjnym - nasycenie, jest beznadziejnie blada, zupełnie nie przypomina XF15). Zasadniczo gdyby połączyć kolor z MLT i brak problemów z X20A to byłaby bajka.
Możecie mnie nakierować gdzie popełniam błąd? Czy jest to wina stosowanej chemii, za słabo/za krótko mieszam, czy może to wina ilości porcji farby, którą leje do zbiornika aero? Proporcje? Serio panowie, jestem w kropce.
Nie wiem czy to istotne, ale próby podjęte na Infinity 0,15 oraz Ultrze 0,2.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: Spotter »

A na jakiej podstawie oceniasz, że nasycenie przy X20A jest niewłaściwe? Co jest twoją wartością referencyjną?

Generalnie nie skupiaj się na takich pierdołach, tylko się dostosuj do rzeczywistości. X20A jest dedykowany i bardzo dobrze się z nim pracuje i olej resztę. A że nasycenie jest inne niż byś chciał? Od tego są filtry aby to poprawiać.
Joe Bidon
Posty: 18
Rejestracja: pn 15 mar 2021, 12:14

Re: Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: Joe Bidon »

No jeżeli teraz jest tak jasne, to jak ja mam to potem modulować? Ok, pomalujemy, pokażę i będziemy myśleć
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: Spotter »

No najlepiej właśnie pokaż co chcesz malować tym kolorem i jaki chcesz uzyskać efekt.
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2558
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: Szydercza Gała »

Napisz lepiej czym malowales do tej pory, bo z tego co piszesz bije po oczach kompletny brak znajomości z akrylami.
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
Joe Bidon
Posty: 18
Rejestracja: pn 15 mar 2021, 12:14

Re: Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: Joe Bidon »

Szydercza Gała pisze: pn 22 mar 2021, 23:54 Napisz lepiej czym malowales do tej pory, bo z tego co piszesz bije po oczach kompletny brak znajomości z akrylami.
Próbowałem malować akrylami, w zasadzie bez powodzenia. Nazwałbym to roboczo 'tynki maszynowe akrylami Tamiya', a teraz dla odmiany chciałbym coś pomalować. I tak trafiłem do was na forum. Reasumując - kompletny brak znajomości z akrylami.
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2558
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: Szydercza Gała »

No I dobra, to jest konkret. Z akryli, tamijunie jest najlepszą i najprzyjemniejsza w użyciu farba. To że schnie na igle i że trzeba ją co kilka minut przetrzeć jest normalne. 5:1 jest OK jeżeli Chceszesz coś pomalowac, w sensie zamalować. Do cieniowanek raczej 10:1, szczególnie przy dyszach 0.2. Tamijunią się pieknie maluje, ale ich paleta kolorów jest taka se i jak pisałeś nie są to najżywsze z barw. Tu wchodza wszelkiego rodzaju filtry. Pokaż co chcesz zrobić, czym i na czym.
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: potez »

cos dziwnego robisz jesli ci sie z MLT farba rozdziela. Zaden z tych rozcienczalników nie powinien mieć zadnych problemów z rozcienczeniem tamki. na jakim cisnieniu malujesz?
tak, jestem #ponurymodelaż
Thalgonis
Posty: 2106
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Re: Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: Thalgonis »

No właśnie, chciałem maznąć i Arek mnie uprzedził... MLT z tamką używa mi się normalnie, nic się nie rozdziela... Może farba się zepsuła (to może się ogóle „przeterminować”)?
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
Awatar użytkownika
potez
Posty: 1397
Rejestracja: czw 12 lip 2012, 09:46

Re: Rozcieńczanie farb akrylowych

Post autor: potez »

uzywam tamiykowych słoików od prawie 30 lat i w życiu mi sie to z mlt nie rozdzieliło. Sam rozcieńczalnik ma taki skład, że wlany do zaschniętej farby ją rozpuszcza czyli de facto jest rozpuszczalnikiem. Zdarza się, że jak się miesza gunze i tramkę to gunze się scina ale nie tamka.
tak, jestem #ponurymodelaż
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki i sztuczki”