Struktura i układ forum - dyskusja

Niegroźnie
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: Spotter »

Jednego dnia na czaciku nasz szanowny pan Gała zwrócił uwagę, że układ tegoż forum może być dla wielu osób nieczytelny i trudny w rozeznaniu się, dlatego też wiele osób rezygnuje w ogóle z zaglądania na nasze forum i dzielenia się swoimi pięknymi pracami. Dlatego też zgodnie z moją obietnicą daną p. Gale, rozpoczynam dyskusję na ten temat. Powiedzcie proszę co wam się nie podoba, co się podoba i co byście zmienili. To jest luźna dyskusja mająca na celu poznanie zdania innych czy jakiekolwiek zmiany są potrzebne oraz w jakim zakresie. Żeby nie było, to ja też się podzielę swoim zdaniem.

- ogromnym plusem, zaletą i cechą charakterystyczną dla mnie jest możliwość prowadzenia swoich własnych małych for, gdzie to my rządzimy i robimy co nam się podoba. Ale ile się z tego korzysta? Ja nie pamiętam kiedy ostatni raz coś tam zmieniałem
- od 5 lat zastanawiam się co miał autor na myśli tworząc działy "W budowie" oraz "Gotowe do inspekcji". Jeżeli każdy z użytkowników ma swoje fora, to po co jeszcze te 2 działy? To jest faktycznie mylące.
- gdy się to forum pozna i zajrzy w każde zakamarki, to człowiek już wie co i gdzie szukać. Wie jaki autor robi fajne prace i co można u niego znaleźć. Ale dla kogoś nowego to faktycznie może być problematyczne, bo nie mamy tradycyjnego podziału na rodzaje modelarstwa. Trzeba szukać u każdego autora lub w opcji "szukaj". A wiadomo, że wyszukiwarki różnie działają, zwłaszcza jeżeli w tytule warsztatu lub galerii nie ma wpisanego konkretnego modelu, tylko np. Warsztat zbiorczy.

I błagam, nie zarzucajcie mi od razu że chcę wszystko wywracać do góry nogami. Ta dyskusja ma na celu tylko poznanie waszego zdania i propozycji.
Thalgonis
Posty: 2105
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Re: Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: Thalgonis »

Pkt trzeci - dokładnie o tym chciałem napisać...
To jest - obok wrzucania zdjęć bez pośrednika <- ale to temat do innej dyskusji - jedyna rzecz, która mi jako newbi 2 lata temu najbardziej przeszkadzała. Nawet teraz jak czasami, przypadkiem coś znajdę, to mam ciche pretensje, że jak robiłem dokładnie ten sam model, to nie mogłem znaleźć warsztatu/galerii co by pościągać pomysły :) Pomijając już to, że i tak w tych starszych wątkach g... można zobaczyć - brak zdjęć... Z tym, że to oczywiście nie jest wina układu forum.
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
levee

Re: Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: levee »

Dla wyjaśnienia: "W budowie" oraz "Gotowe do inspekcji" to w zamierzeniu ogólne działy warsztatowy i "galeryjny" - dla tych, co nie mają własnego imiennego podforum.
Przy małym ruchu to w sumie powinno wystarczyć (znaczy bez jakichś podziałów na dziedziny)

A argumentu (za przebudową forum) traktującym o utrudnionym wyszukiwaniu nie rozumiem. Przecież inny podział forum nie wpłynie na sposób prowadzenia warsztatu, nadawanie wątkom właściwych tytułuw, umieszczanie nazwy modelu w treści itd - a to przecież przegląda wyszukiwarka.
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: Spotter »

levee pisze:"W budowie" oraz "Gotowe do inspekcji" to w zamierzeniu ogólne działy warsztatowy i "galeryjny" - dla tych, co nie mają własnego imiennego podforum.
Tylko po co? To moim zdaniem wprowadza większy chaos. Albo masz swoje fora i tam działasz, albo wszyscy w ogólnych. A tak... postaw się na miejscu kogoś kto nie zna forum. Ja się przyzwyczaiłem i mi to teraz rybka. Ale jak słusznie p. Gała zauważył, innym to może przeszkadzać (nie to konkretnie, ale trudny układ forum).
levee pisze:A argumentu (za przebudową forum) traktującym o utrudnionym wyszukiwaniu nie rozumiem. Przecież inny podział forum nie wpłynie na sposób prowadzenia warsztatu, nadawanie wątkom właściwych tytułuw, umieszczanie nazwy modelu w treści itd - a to przecież przegląda wyszukiwarka.
Generalnie wyszukiwarki działają słabo. Albo ja nie umiem z nich korzystać, ale najczęściej tracę na nie masę czasu i szybciej coś znajduję na piechotę. To miałem na myśli.

Ale powtarzam raz jeszcze - dla mnie genialne jest to, że każdy ma swoje małe królestwo i za nic nie pozwolę, aby to zniknęło u nas.
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2552
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: Szydercza Gała »

Generalnie jesteśmy chyba wszyscy zgodni ze osobiste podfora zostają. Mówiliście o algorytmie który pozwalałby na przeszukiwanie tych podforów na podstawie kryteriów. W sensie czy da się zrobić tak żeby te same wątki które są w naszych prywatnych sekcjach można było oglądać też podzielone tematycznie, a nie według autora, ale nie kopiując ich i nie przenosząc?
Ostatnio zmieniony pt 22 sty 2021, 12:24 przez Szydercza Gała, łącznie zmieniany 1 raz.
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
levee

Re: Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: levee »

Spotter pisze:Tylko po co?...
Napisałem tylko jaki był zamysł. Dla jednych jest sensowny, dla innych nie.
Spotter pisze:Generalnie wyszukiwarki działają słabo.
Ok, to prawda - wyszukiwarka ze skryptu forum jest bardzo słaba - lepiej wyszukiwać za pomocą google'a z ograniczeniem do adresu forum. A biorąc pod uwagę to, że silnik forum nie dopuszcza wyszukiwania po krótkich słowach i dziwnie traktuje niektóre znaki (np."-") - to niektóre hasła można wyszukać tylko googlem - np. T-34

I to w sumie jest dobry pomysł - żeby zastąpić wyszukiwarkę skryptu forum wyszukiwarką googlową - ale to tak na marginesie, bo to nie ma praktycznie żadnego związku ze strukturą i układem forum.
levee

Re: Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: levee »

Szydercza Gała pisze:Generalnie jesteśmy chyba wszyscy zgodnie ze osobiste posfora zostają. Mówiliście o algorytmie który pozwalałby na przeszukiwanie tych podforów na podstawie kryteriów. W sensie czy da się zrobić tak żeby te same wątki które są w naszych prywatnych sekcjach można było oglądać też podzielone tematycznie, a nie według autora, ale nie kopiujących nie przenosząc?
Też o czymś takim myślę. Niestety phpBB nie oferuje takiej funckjonalności, dlatego albo trzeba poszukać jakiejś modyfikacji, albo kombinować samemu.
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: Spotter »

Szydercza Gała pisze:Generalnie jesteśmy chyba wszyscy zgodnie ze osobiste posfora zostają. Mówiliście o algorytmie który pozwalałby na przeszukiwanie tych podforów na podstawie kryteriów. W sensie czy da się zrobić tak żeby te same wątki które są w naszych prywatnych sekcjach można było oglądać też podzielone tematycznie, a nie według autora, ale nie kopiujących nie przenosząc?
Nie wiem czy to jest technicznie możliwe, ale w głowie taki pomysł mi się narodził, żeby forum w dziale naszych warsztatów i galerii zmuszało autora do otagowania tematu. Bez otagowania nie pozwoliłoby na publikację. Tagi narzucone przez forum, aby była jednolitość. Np. Tag#1 -> wybierz tematykę (i do wyboru np. pojazdy militarne, lotnictwo itp.), Tag#2 - wybierz skalę. Takie coś by znacząco poprawiło jakość wyszukiwania lub filtrowania forum. Bo wybierasz tylko tematykę która cię interesuje i skalę.
levee pisze:Napisałem tylko jaki był zamysł. Dla jednych jest sensowny, dla innych nie.
Był sensowny...kiedyś. Wtedy kiedy to się wymyślało. Pytanie na dzisiaj jakie należy postawić, czy nadal widać w tym sens czy może jednak już tego sensu nie ma?
Thalgonis
Posty: 2105
Rejestracja: pn 10 wrz 2018, 17:58

Re: Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: Thalgonis »

Szydercza Gała pisze:Generalnie jesteśmy chyba wszyscy zgodni ze osobiste podfora zostają. Mówiliście o algorytmie który pozwalałby na przeszukiwanie tych podforów na podstawie kryteriów. W sensie czy da się zrobić tak żeby te same wątki które są w naszych prywatnych sekcjach można było oglądać też podzielone tematycznie, a nie według autora, ale nie kopiując ich i nie przenosząc?
O to, to, to!
====================
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Rozpierdalator od środka
Rozpierdalator od środka
Posty: 2552
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 06:34
Lokalizacja: Zielona wyspa pełna OWIEC

Re: Struktura i układ forum - dyskusja

Post autor: Szydercza Gała »

Kolego Lejwi, a nie da się połączyć obu tych koncepcji? W sensie zmusić silnik forum żeby pod określonym linkiem wyświetlał wszystko z określonym tagiem? Każdy otaguje swoje wątki, a wielkimi nieobecnymi się podzielimy i zrobimy...
NUR FüR MASON!!!!!
ZŁO SQUAD
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niskie stężenie”