F/A-18C HB 1:48

Relacje, podpowiedzi, pytania
Marek Naja
Posty: 136
Rejestracja: pn 30 lip 2012, 20:50

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: Marek Naja »

Kalki Eduardowe do MiG-a. Co do tych R-27, to jestem ciekaw jak stwierdzają zdolność rakiety do działania, bo jeśli skończyła im się data przydatności, to tylko na papierze. Z tego co pamiętam, to nigdy tej rakiety w Polsce nie wypróbowano w praktyce, bo ponoć nasze poligony są na to za krótkie, a przyjaźń z Wielkim Bratem się skończyła. Czytałem ostatnio bodajże o Węgrach co chcieli zutylizować stare Strieły po terminach przydatności ale jak podliczyli koszty takiej operacji, to po prostu wystrzelali je na poligonie. Zysk finansowy, żołnierze się podszkolili, a i okazało się, że zdecydowana większość tych przeterminowanych rakiet normalnie odpaliła. Fajnie, że te MiG-i modernizują, szkoda że ten proces jest wielką niewiadomą jeśli chodzi o czas i zakres. W drugim etapie modernizacji miałby być przecież trochę podrasowany radar, pojawiłby się nowy HUD, a trzeci to już w ogóle wypas, bo albo gruntowna modernizacja radaru albo zamontowanie nowego. W każdym bądź razie w tym etapie możliwe miałoby być zintegrowanie z AIM-9 i AIM-120. Gdyby to było zrobione w góra kilka lat, to wtedy faktycznie byłyby to całkiem dziwne maszyny. W końcu ponoć cała przewaga F-16 nad MiG-29 tkwi w walce BVR, a nowy radar i uzbrojenie sporo by z tego zdjęły, a zalety zostały. Jeszcze trochę czasu mogłyby posłużyć, bo fajne to samoloty.
Z frontu Horneta. Zestaw HB ma super sprawę - śliczny szew na całej szklarni. Uzbrojony w zestaw ściereczek, gąbek i past polerowałem aż o dziwo wypolerowałem. Pierwszy raz mi się to udało więc co jednak znaczy fakt posiadania odpowiednich narzędzi.
Robert O.

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: Robert O. »

Tylko co by było Marek ,jak nie daj boże podczas odpalania w powietrzu takiej przeterminowanej rakiety ,eksplodowała ? razem z nosicielem :(
Marek Naja
Posty: 136
Rejestracja: pn 30 lip 2012, 20:50

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: Marek Naja »

To ja nie twierdzę, że mamy je wystrzelać, bo i tak nie mamy gdzie. Tylko się zastanawiam na czym ma polegać przedłużenie ich resursu? No przecież nie wymienią w nich paliwa, silnika więc to mi wygląda na takie bardziej papierowe przybicie pieczątki. Na dodatek, to pozyskiwanie R-27 z Ukrainy. Jak za darmo, to w porządku ale jak za kasę, to zależy za jaką i ile tych rakiet. Nie ma pieniędzy aby zrobić za jednym zamachem porządną modernizację MiG-ów, a co roku MON oddaje do budżetu setki milionów nie wykorzystanych środków. Dziwna jest ta kraj...
Awatar użytkownika
JBZ
Posty: 1507
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 20:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: JBZ »

Marek Naja pisze:W drugim etapie modernizacji miałby być przecież trochę podrasowany radar, pojawiłby się nowy HUD, a trzeci to już w ogóle wypas, bo albo gruntowna modernizacja radaru albo zamontowanie nowego.
Zmodernizowany we współpracy z Ukraińcami radar testowano w zeszłym roku w Mińsku. Podobno najlepiej to nie wyszło.

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=3859 ... 10f99fb0b2

Z model... sklejackiego punktu widzenia najbardziej zauważalnym efektem modernizacji będzie możliwość przenoszenia zbiorników paliwa na wewnętrznych zaczepach podskrzydłowych tj. podobnie jak w przypadku 8 szt MiG-29 sprezentowanych przez Niemców.

A ha, R-27 mamy z sowieckich dostaw 1989/90, przejęte od Czechów w 1995 i od Niemców w 2004.
Nie chcę być moderatorem, nie chcę być sędzią LOKu czy innego ZBOWiDu. Wystarczy mi że będę lepił modele.
Awatar użytkownika
Arkady72
Posty: 1854
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 18:26
Lokalizacja: Nowogard

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: Arkady72 »

JBZ pisze: Kalkomanie eduardowe czy coś innego?
Kalki Edka sa jednymi z lepszych jakie kładłem.
Marek Naja pisze:Co do tych R-27, to jestem ciekaw jak stwierdzają zdolność rakiety do działania, bo jeśli skończyła im się data przydatności, to tylko na papierze. Z tego co pamiętam, to nigdy tej rakiety w Polsce nie wypróbowano w praktyce, bo ponoć nasze poligony są na to za krótkie, a przyjaźń z Wielkim Bratem się skończyła. Czytałem ostatnio bodajże o Węgrach co chcieli zutylizować stare Strieły po terminach przydatności ale jak podliczyli koszty takiej operacji, to po prostu wystrzelali je na poligonie. Zysk finansowy, żołnierze się podszkolili, a i okazało się, że zdecydowana większość tych przeterminowanych rakiet normalnie odpaliła.
Zasięg zależnie od wersji 70 - 80km więc można je było w ostateczności zużyć przed terminem ważności na poligonach nadmorskich. Zysk w szkoleniu był niewymierny. A tak psu na budę wyjebane w błoto miliony peelenów na te rakiety jeśli to prawda...
Robert O. pisze:Tylko co by było Marek ,jak nie daj boże podczas odpalania w powietrzu takiej przeterminowanej rakiety ,eksplodowała ? razem z nosicielem :(
Generalnie jestem za ścisłym egzekwowaniem takich przepisów ale gdyby wcześniej pomyślano... to patrz jak wyżej.

Pozostaje wystawić nowe pieczątki i opierdolić te rakiety na lewo do np Burkina Faso. Może o to chodziło?
Obrazek
"Oprócz kobiet i dzieci..."
spiton

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: spiton »

Strasznie jestem Marku ciekaw jak Ci ten Hornecik wyjdzie. Bardzo lubię samoloty marynarki, bo mają fajnie zniszczoną powlokę lakierniczą ,-))
Marek Naja
Posty: 136
Rejestracja: pn 30 lip 2012, 20:50

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: Marek Naja »

Tak jakby skończony, no chyba żeby mi coś wpadło do głowy jak już odpocznę. Jestem świadom niektórych błędów i wypaczeń ale jak ktoś znajdzie coś nowego, to się nie obrażę ;) Przynajmniej rękę rozruszałem po roku nie malowania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Arkady72
Posty: 1854
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 18:26
Lokalizacja: Nowogard

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: Arkady72 »

Marek Naja pisze:Jestem świadom niektórych błędów i wypaczeń ale jak ktoś znajdzie coś nowego, to się nie obrażę ;)
Niektóre fotki nie wykadrowane 8-) .
Obrazek
"Oprócz kobiet i dzieci..."
tankmania
Posty: 4010
Rejestracja: pt 22 cze 2012, 23:22
Lokalizacja: Raz na wozie, raz pod wozem.

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: tankmania »

Dyszki bym tylko troszkę przepalił bo rażą ciemnotą (może to tylko fotki), a reszta czyli całość, "do schrupania".
Robert O.

Re: F/A-18C HB 1:48

Post autor: Robert O. »

piekny ,kalki z pudła? i tak jak Paweł wspomniał ,dysza do dopieszczenia reszta malina
ODPOWIEDZ

Wróć do „W trakcie budowy”