[W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Moderator: FraSem

FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

[W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: FraSem »

Coś mnie ostatnio wzięło na te samoloty, no to robię :) Tym razem będzie to Jak-1 od army, jak to zresztą w tytule widać.
Tytuł sugeruje również, że będzie to samolot w malowaniu francuskim. Tak też będzie. W pudełku jest też co prawda malowanie polskie, ale jest to malowanie powojenne i nie wiąże się z nim żadna ciekawa historia, a też od jakiegoś czasu chciałem zrobić coś francuskiego. Model będzie w malowaniu pułku Normandie-Niemen powstałego po porozumieniu sowiecko-francuskim.

No to teraz może trochę o pilocie. Facet nazywał się Marcel Albert i do lotnictwa zaciągnął się na początku 1938 roku i dość szybko stał się instruktorem pilotażu. Podczas kampanii francuskiej walczył w składzie GC 1/3 i odniósł 1 zwycięstwo. Po kapitulacji Francji latał w lotnictwie Francji Vichy. 14 października 1941 roku wraz z dwoma swoimi kolegami Marcelem Lefèvre i Albertem Durandem (swoją drogą ciekawy zbieg okoliczności, że gość nazywał się Marcel Albert, a jego koledzy Marcel i Albert :P ) wyleciał na lot treningowy, z którego już nie wrócili, bo zrobili sobie wycieczkę na Gibraltar, a stamtąd do Anglii. Tam polatali chwilę oddzielnie, a potem na ochotników zgłosili się do pułku Normandie-Niemen.

Oto pan kapitan Marcel Albert
Obrazek

A to jego samolot
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to samolot jego kumpla Marcela Lefèvre
Obrazek

Fotki oczywiście tylko do celów dydaktycznych a ich źródłem jest blog armahobby, ale nie będę dawał do niego linku, bo raz wywalił mnie z niego antywirus mówiąc o jakimś zagrożeniu :?



No to teraz inbox i trochę o tym co chcę zrobić.

W zestawie mamy
-pudełko
-dwie ramki, no i fajnie, bo nie chce mi się szukać tyle czasu jednej części jak to bywa u Eduarda.
-kalki. Tutaj szkoda, że Arma nie dorzuciła cyferki "1". Wtedy można by też zrobić maszynę drugiego Marcela. Albo mogliby dać też numerek pasujący do Alberta. Fajnie byłoby mieć modele wszystkich trzech.

Pasy i tablice dokupiłem sobie oddzielnie, aczkolwiek można je dostać razem z zestawem kupując expert seta.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać samolot będzie w zimowym kamo. Nigdy takiego nie nie robiłem, więc będzie fajnie. Być może powstanie też mała podstawka.
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: FraSem »

Pierwszy dzień prać nie był zbyt intensywny. Wyciąłem z ramek połówki kadłuba, by przeprowadzić konieczny moim zdaniem zabieg - wychylenie sterów, a przynajmniej na razie steru kierunku. W tym przypadku jest to rozwiązane trochę inaczej niż w hurrican'ie. Ster jest przedzielony na dwie połówki tak jak kadłub, co zresztą widać na zdjęciu
Obrazek

Potem obie połówki statecznika pionowego przeszlifowałem pod kątem od wewnętrznej strony, aby po zamknięciu powstał rowek.
Obrazek

Nie wiem czy dobrze to widać, ale chyba wiadomo o co chodzi.
Obrazek

Do, już sklejonego, steru kierunku wkleiłem zeszlifowany z jednej strony 1mm okrągły (no teraz już półokrągły) profil aby wchodził w rowek w stateczniku. Profilek jest jeszcze do obróbki.
Obrazek

W kabinie wkleiłem elementy zawierające dźwignie skoku śmigła, chłodnicy, mieszanki, przepustnicę i inne wajchy, które w takim samolocie się znajdują ;)
Obrazek
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: FraSem »

Mały progres. Skleiłem skrzydła i wkleiłem kilka elementów do kokpitu.
Obrazek

Obrazek
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: FraSem »

Teraz czas na malowanie. Chciałem zrobić w kokpicie trochę chipping'u na lakier do włosów. Jako podkład pod metalizer położyłem czarną farbę w miejscach, gdzie chciałem mieć zadrapania. Na to poszedł metalizer od Mr. Hobby z numerkiem MC218.
Obrazek

Obrazek

Na fotkach samolotu zobaczyłem jeszcze jedną wajchę koło fotela pilota, której w zestawie nie było. Dorobiłem ją z bardzo cienkiej szpilki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak zawszę robię coś, czego i tak nie będzie widać :P Znowu kabelki.
Obrazek
Tutaj dorobiłem jeszcze dość prymitywne kółko do sterowania chłodnicą oleju
Obrazek

Farbę do kokpitu wymieszałem z XF-82, XF-83 i XF-2, ale proporcji nie mogę podać, ponieważ jedna z farb była już mocno rozcieńczona przed mieszaniem. Zdrapki nie do końca wyszły jak chciałem. Pospieszyłem się i metalizer nie wysechł do końca i miejscami przebiłem się do czarnego podkładu. Potem te rysy musiałem zamalować.
Obrazek

Obrazek

Teraz kolorowe gałki.
Obrazek

Obrazek

I oparcie fotela.
Obrazek
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: [W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: cooper69 »

Nerwica natręctw widzę, że u Ciebie dalej w natarciu.
Wierz mi. Naszukasz, narobisz się, a potem i tak "krew w piach" :)

Myślę, że jak ja w końcu przejdziesz do pragmatycznych rozwiązań.
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: FraSem »

cooper69 pisze:"krew w piach"
Ta, krew od razu...

Ok. pora uzupełnić warsztat o ostatnie parę dni.
W kokpicie były do przyklejenia kalki na boczne panele. Położyłem też ciemnego wash'a, po części ściemnić, żeby ściemnić kolor, który wyszedł nieco zbyt jasny. Zawitała też tablica Yahu.
Obrazek

Obrazek

Połówki kadłuba sklejone i włożone oparcie fotela.
Obrazek

Obrazek

Ster wysokości także ma być nieco wychylony, więc odciąłem go od statecznika.
Obrazek

Wkleiłem go na nowo. Trochę zapędziłem się ze szlifowaniem i powstały dwie dziury, które zaszpachlowałem. Wkleiłem też ster kierunku i chłodnice.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Malowanko. Jako podkład czarna Tamka.
Obrazek

Pre-shading. Na górnych powierzchniach i tak nie będzie go widać, ale tym razem od nerwicy natręctw wybronię się stwierdzeniem, że tylko ćwiczyłem i nie chciałem marnować farby :lol:
Obrazek

Obrazek

Na spód poszła Hataka C072. Absolutnie świetne farby! Mam z nimi do czynienia drugi raz. Za pierwszym razem mi nie przypasowały, ponieważ liczyło się dla mnie tylko krycie i nie do końca umiałem operować aerografem :P
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Spotter
Posty: 2129
Rejestracja: śr 21 maja 2014, 09:02
Lokalizacja: 3City

Re: [W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: Spotter »

Rozumiem, że drugie zdjęcie ukazujące spód jest już po wash'u? Fajnie wygląda.
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: FraSem »

Nie. Washa jeszcze nie ma. Po prostu światło pada pod różnym kątem.
FraSem
Posty: 155
Rejestracja: ndz 27 wrz 2020, 18:31

Re: [W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: FraSem »

Czas na aktualizację z następnego tygodnia. Było trochę malowania.
Najpierw kamo pod zdrapki. Jaśniejszy to Hataka C073. Ciemniejszy to ta sama farba z dodatkiem czarnej Tamki,
Obrazek

Obrazek

Na to poszedł lakier do włosów i biała Tamiya, która chyba w pewnym momencie przebiła się przez lakier do włosów i zaczęła się mieszać z farbą pod spodem, bo zamiast na biało zaczęło mi malować na zielono. Ja farba wyschła, trochę go obskrobałem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zmierzyłem sobie kalki i wyciąłem maski, żeby namalować gwiazdy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okazuje się, że Arma zrobiła o 1mm za duże kalki na ogon. Na rysunku gwiazda ma poprawne (a przynajmniej bliższe oryginałowi) wymiary
Obrazek

Obrazek

Wydrukowałem sobie gwiazdy odpowiedniego wymiaru i ich użyłem jako szablonu.
Obrazek

Obrazek
cooper69
Posty: 1497
Rejestracja: wt 20 maja 2014, 07:09

Re: [W] Jak français, czyli Jak-1b - Arma Hobby 1/72

Post autor: cooper69 »

Do tego wapna trzeba było użyć farbki zmywalnej (hataka też ma) albo białej Tamki rozcieńczonej wodą.
Hataka do zdrapek się podobnonśrednio nadaje.

Zobaczymy jak wyjdzie na koniec :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „FraSem”